GUS: przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w październiku br. wyższe o 7,4 proc. rdr>>

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że w październiku 2017 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,4 proc. rdr, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 7,4 proc. w ujęciu rocznym.

 

"Podtrzymujemy naszą opinię, że dotychczasowe trendy na rynku pracy będą nie tylko kontynuowane, ale ulegną wzmocnieniu" - napisali ekonomiści PKO BP.

 

Eksperci spodziewają się, że "dynamika zatrudnienia będzie wyhamowywać, spadek stopy bezrobocia, z wyłączeniem efektów statystycznych związanych z obniżeniem wieku emerytalnego, będzie coraz wolniejszy, natomiast wzrost płac będzie coraz mocniejszy".

 

"Mimo, że migracje łagodzą napięcia na rynku pracy podtrzymujemy nasze prognozy, że do końca roku dynamika płac może przekraczać 7 proc." - ocenili.

 

Ekonomiści zwrócili też uwagę na wzrost o 9,8 proc. r/r (wobec 8,4 proc. r/r we wrześniu) realnego funduszu płac na początku IV kwartału 2017 r. Jak podkreślili, jest to "najwyższy wynik od 2008 r.". Dodali też, że "dynamika konsumpcji prywatnej na początku IV kwartału 2017 r. pozostanie najprawdopodobniej zbliżona do szacowanych przez nas 5,0 proc. r/r w III kw. 2017 r.".(PAP)

 

autor: Magdalena Jarco