Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 z późn. zm.) warunkiem zatrudniania osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności jest uzyskanie pozytywnej opinii o przystosowaniu stanowiska pracy do jej potrzeb.
Przepisy ww. ustawy nie precyzują jednak czy do czasu sporządzenia opinii przez PIP pracownik powinien być odsunięty od pracy, a jeśli tak – czy należy mu się za ten czas wynagrodzenie. Nie wiadomo również, czy dopuszczalnym jest wypowiedzenie umowy z jednoczesnym zwolnieniem niepełnosprawnego pracownika z obowiązku świadczenia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia, jeśli dostosowanie stanowiska pracy jest niemożliwe ze względów organizacyjnych, technologicznych czy finansowych.
Konfederacja Pracodawców Prywatnych wystąpiła do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z inicjatywą usunięcia przywołanych luk w prawie. Proponują m.in. by do czasu dostosowania stanowiska pracy do potrzeb niepełnosprawnego pensję w wysokości płacy minimalnej wypłacał PFRON, a także, by zakładowe służby BHP mogły oceniać przystosowanie stanowiska do potrzeb niepełnosprawnych.
Źródło: Rzeczpospolita, 20 sierpnia 2009 r., Tomasz Zalewski