Opinię taką ten inżynier i psycholog, trener z 15-letnim doświadczeniem trenerskim, który na co dzień realizuje szkolenia i programy rozwojowe dla pracowników firm przemysłowych, wyraził w podczas zorganizowanej przez wydawnictwo Wolters Kluwer Polska w środę konferencji „Rozwiązania HR”
Jak poinformował, 239 osób zginęło w ubiegłym roku w Polsce podczas wykonywania pracy. Kolejne 464 uczestniczyło w ciężkich wypadkach, 87 tysięcy – w lekkich. Rocznie niemal 90 tysięcy pracowników polskich przedsiębiorstw ulega wypadkom. To więcej niż wynosi liczba mieszkańców Nowego Sącza. - Wydaje się, że pracodawcy robią wszystko, żeby nie dochodziło do tragicznych wydarzeń w miejscu pracy. Organizują szkolenia BHP, surowe kontrole i nadzór. Wyznaczają premie za dni bez wypadków i kary za łamanie przepisów. To jednak nie zawsze działa. I nic dziwnego - przekonywał.
Jego zdaniem, konieczna jest więc kompleksowa zmiana w kulturze bezpieczeństwa całej organizacji - na każdym szczeblu zarządzania, szczególnie zaś wśród bezpośrednich przełożonych tych, którym wypadki grożą najbardziej. - Jak taką zmianę przeprowadzić? Czego należy w tym procesie unikać, bo na pewno tu nie zadziała, i dlaczego? Co powinni wiedzieć menedżerowie – jakie kompetencje przywódcze są im potrzebne i z jakich narzędzi mogą korzystać, chcąc wzmacniać u pracowników poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo? - na takie m.in pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji.
Czytaj także: HR może być partnerem w tworzeniu strategii firmy>>
Podczas konferencji dyskutowano także o takich m.in. problemach jak Przywództwo dla bezpieczeństwa; Dlaczego nadzór nie działa, liczby nie zawsze mówią prawdę, a ludzie giną?; Poczucie zaangażowania u pracowników – jak zbudować skuteczną organizację; Wyzwania nowoczesnej rekrutacji; Proces selekcji na najwyższym poziomie; Pułapki i korzyści wdrożenia krótkich form szkoleniowych w organizacji, Elastyczne formy zatrudnienia – narzędzie walki o pracownika czy narzędzie redukcji kosztów?; Innowacje w służbie HR, które pokochają pracownicy!; Korzyści z funkcjonowania w Bazie Usług Rozwojowych oraz zasady funkcjonowania bazy; Audyt. Rekrutacja. Ewaluacja. Inwestycja, która się zwróci; Czy Millenialsi istnieją? Fakty i mity o młodych pracownikach.
Więcej o konferencji>>