Do zaliczenia okresów pracy przymusowej nie będzie konieczne zamieszkanie w Polsce
\

Przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalnych okresy pracy przymusowej będą uwzględniane bez względu na to, czy zainteresowany zamieszkuje na obecnym obszarze Polski.

Usunięty został bowiem wymóg domicylu, który na podstawie art. 9 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych łączono z niektórymi okresami składkowymi lub nieskładkowymi, przy ustalaniu prawa do świadczeń. Tak wynika z ustawy z dnia 19 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. poz. 786).

Zmiana dotyczy okresów:

- pracy przymusowej wykonywanej na rzecz hitlerowskich Niemiec w okresie II wojny światowej, a także pracy przymusowej wykonywanej na obszarze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w okresie od dnia 17 września 1939 r. do dnia 31 grudnia 1956 r.

- świadczenia pracy po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.,

- pracy obywateli polskich za granicą - w organizacjach międzynarodowych, zagranicznych instytucjach i w zakładach, do których zostali skierowani w ramach współpracy międzynarodowej lub w których byli zatrudnieni za zgodą właściwych władz polskich; zgoda nie jest wymagana w stosunku do pracowników, którzy wyjechali za granicę przed dniem 9 maja 1945 r.,

- urlopu bezpłatnego oraz przerw w zatrudnieniu w razie nieudzielenia urlopu bezpłatnego małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą,

- zatrudnienia wykonywanego na obszarze Państwa Polskiego w czasie, gdy obszar ten nie wchodził w skład Państwa Polskiego (zatrudnienie po ukończeniu 15 lat życia w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, jeżeli w tych okresach pracownik pobierał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego: chorobowy, macierzyński lub opiekuńczy albo rentę chorobową).

Zgodnie z nowelizacją, przy ustalaniu prawa do świadczeń ww. okresów nie uwzględnia się, tylko wówczas jeżeli z ich tytułu jest wypłacane świadczenie rentowe z instytucji zagranicznej inne niż renta z ubezpieczenia dodatkowego.

Zmiana wchodzi w życie z dniem 23 lipca 2013 r.

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl, stan z dnia 9 lipca 2013 r.

Data publikacji: 9 lipca 2013 r.