Odpowiedź: samo wykonywanie pracy nie jest wystarczające do uznania, czy dany okres można zaliczyć do stażu pracy. Tym samym okres, o którym mowa w pytaniu, może być zaliczony do stażu pracy, o ile w tym czasie istniał stosunek pracy (kapelan był pracownikiem). Zakładając, że w takim przypadku Kuria Diecezjalna wystawiłaby świadectwo pracy, można założyć, że praca była wykonywana na innej podstawie niż stosunek pracy, a więc okres nie może być zaliczony do stażu pracy.

Uzasadnienie: staż pracy nie jest pojęciem jednolitym. Może mieć on charakter ogólny (np. liczony do emerytury) lub zakładowy (np. liczony do okresu wypowiedzenia lub odprawy). Zasady zaliczalności poszczególnych okresów do stażu pracy określają obowiązujące przepisy lub regulacje wewnętrzne.

Uwzględniając fakt, że ksiądz jest zatrudniony na stanowisku kapelana, możemy przyjąć, że wykonuje on swoją posługę w którejś ze służb mundurowych (prawdopodobnie w wojsku), a staż pracy jest istotny do obliczenia dodatku za wysługę lat (dodatku stażowego).

Z obowiązujących przepisów wynika, że do stażu pracy należy zaliczać przede wszystkim okresy zatrudnienia. Przez zatrudnienie natomiast należy rozumieć pozostawanie w stosunku pracy, czyli posiadanie statusu pracownika. W myśl art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. – pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Z kolei w myśl art. 22 § 1 k.p. przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Okresy nieposiadania statusu pracownika mogą być zaliczane do stażu pracy tylko wtedy, gdy obowiązujące przepisy tak stanowią (za przykład może tu posłużyć okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych).

Innymi słowy okres, o którym mowa w pytaniu mógłby być zaliczony do stażu pracy, jeżeli ksiądz wykonywałby w tym okresie pracę w ramach stosunku pracy, a Kuria Diecezjalna wystawiłaby świadectwo pracy – jest to bowiem podstawowy dokument pozwalający na stwierdzenie, czy mamy do czynienia z okresem wliczanym do stażu pracy.

Okazuje się jednak, że księża bardzo często swoje usługi (np. nauczanie religii) świadczyli nieodpłatnie, co oznacza, że nie był to stosunek pracy (stosunek pracy jest zawsze odpłatny).

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych