Pełnoletni wychowanek rodziny zastępczej kończy naukę w szkole ponadgimnazjalnej 16 czerwca, otrzymując dyplom ukończenia szkoły - zgodnie z programem usamodzielnienia. Nie określił, czy będzie dalej kontynuował naukę w szkole wyższego stopnia, nie zmodyfikował programu.
Czy pomoc na kontynuowanie nauki należy wypłacić do dnia otrzymania dyplomu (zakończenia nauki), czy do zakończenia roku szkolnego, tj. do 31 sierpnia?

W przypadku ukończenia szkoły, pomoc na kontynuowanie nauki powinna być wypłacana do dnia rzeczywistego ukończenia nauki, a nie do końca roku szkolnego.
  

W myśl art. 89 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) pomoc na kontynuowanie nauki przyznaje się na czas nauki, do czasu jej ukończenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez osobę usamodzielnianą 25 lat. Jednym z warunków przyznania tej pomocy jest określenie w indywidualnym programie usamodzielnienia planu kontynuowania nauki. W sytuacji ukończenia jednej szkoły osoba pobierająca świadczenie powinna określić jasno czy zamierza kontynuować naukę w szkole wyższego stopnia czy nie. Brak takiej deklaracji może być uznany za zamiar zakończenia edukacji, w związku z tym nie zachodzą podstawy, by dokonywać wypłaty świadczenia przez okres wakacji. W dniu odbioru świadectwa/dyplomu stwierdzającego ukończenie szkoły stosunek prawny między uczniem a szkołą wygasa, uczeń traci swój status, mimo trwania roku szkolnego. Przy braku informacji o zamiarze kontynuowania nauki w innej szkole można uznać, że z tym dniem nastąpiło zakończenie nauki i zaprzestać wypłaty pomocy pieniężnej.
Wątpliwości może wzbudzać § 5 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie udzielania pomocy na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki oraz zagospodarowanie (Dz. U. z 2005 r. Nr 6, poz. 45 z późn. zm.) - dalej r.u.p.n.u., który stanowi, że analizowane świadczenie jest przyznawane na czas trwania roku szkolnego. To postanowienia pozwala na utrzymanie ciągłości wypłaty pomocy pieniężnej w trakcie kontynuowania nauki w jednej szkole i zapewnienie środków finansowych na okres przerwy, jaką są wakacje. Jednakże pobierający świadczenie w tym czasie pozostaje uczniem danej szkoły. Sytuacja ta jest zatem odmienna od wyżej przedstawionej. Ostatecznie wątpliwości powinien rozwiać § 6 r.u.p.n.u. Przewiduje on utrzymanie pomocy pieniężnej do dnia 31 sierpnia dla osoby, która ukończyła szkołę ponadgimnazjalną, pod warunkiem, że w tym samym roku kalendarzowym zostanie ona przyjęta na studia wyższe. Z przepisu tego wynika zatem, że w przypadku ukończenia szkoły średniej, pomoc pieniężna nie przysługuje do końca roku szkolnego, chyba że nastąpi kontynuacja nauki na studiach.