W końcu roku kalendarzowego, gdy faktyczna przeciętna liczba osób zatrudnionych różni się od zaplanowanej, pracodawca powinien dokonać korekty odprowadzonego odpisu na ZFŚS. W tym celu należy ponownie obliczyć wysokość odpisu, tym razem już w oparciu o rzeczywistą liczbę osób zatrudnionych i odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć odprowadzony uprzednio odpis na ZFŚS.

Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U. Nr 43, poz. 349, z późn. zm.), podstawę naliczania odpisu na ZFŚS stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy).

Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez 12. Powyższy sposób obliczania przeciętnej liczby zatrudnionych stosuje się również w przypadku, gdy pracodawca działał w okresie krótszym niż jeden rok kalendarzowy albo naliczał odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na niepełny rok kalendarzowy.

W przypadku zmian w stanie zatrudnienia, na koniec roku należy dokonać korekty odpisu.

Ostateczny termin to 31 grudnia danego roku kalendarzowego.

Weronika Adamczyk