Uprawnienia konsultacyjne pracowników zostały opatrzone bardzo silnymi gwarancjami. W szczególności pracodawca jest zobowiązany zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzenia konsultacji. Chodzi tu nie tylko o warunki lokalowe, ale również organizacyjne i finansowe. Zgodnie bowiem z art. 23711a § 3 k.p., konsultacje powinny się odbywać w godzinach pracy (przepisy nie ustalają limitu czasowego), a za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w konsultacjach pracownicy lub ich przedstawiciele zachowują prawo do wynagrodzenia.
Do istotnych gwarancji uprawnień konsultacyjnych należy także objęcie uczestników konsultacji szczególną ochroną przed niekorzystnymi dla nich konsekwencjami (możliwością szykan) z w związku z korzystaniem z tych uprawnień, bowiem zgodnie z art. 23711a § 6 k.p., pracownicy lub ich przedstawiciele nie mogą ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla nich konsekwencji z tytułu prowadzenia omawianych konsultacji.
Analizowane prawo pracowników do konsultacji zawiera niejako uprzednie uprawnienie do informacji na temat proponowanych, czy podejmowanych działań pracodawcy w sferze bhp. Ponadto konsultacje powinny również zapewnić pracownikom prawo do przedstawiania własnych propozycji, w szczególności w zakresie eliminacji lub ograniczenia zagrożeń zawodowych.
Trzeba tu jednak wyraźnie zaznaczyć, że konsultacje z pracownikami, będąc aktem dwustronnym, zakładającym wymianę poglądów, nie ograniczają pracodawcy w podjęciu ostatecznych decyzji (obowiązek pracodawcy przeprowadzenia konsultacji jest obowiązkiem tzw. starannego działania, a nie rezultatu). Oznacza to, że pracodawca zobowiązany jest jedynie do prawidłowego przeprowadzenia procesu konsultacji, celem poznania opinii pracowników lub ich przedstawicieli.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.