Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Czy znak drogowy (zakaz wjazdu) postawiony na prywatnym terenie zakładu pracy w chwili, gdy dojdzie do kolizji drogowej (samochodowej) na tym terenie, jest traktowany jak znak drogowy w pasie drogi?

Odpowiedź

Znak drogowy zgodny z przepisami prawa o ruchu drogowym (np. B-2 „zakaz wjazdu”) ustawiony przy drodze wewnątrzzakładowej powinien być traktowany tak samo, jak znak drogowy ustawiony przy drodze publicznej, bez względu na to, czy dojdzie do kolizji pojazdów. W przypadku, gdy na terenie zakładu pracy dojdzie do kolizji drogowej w wyniku nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego, wezwany na miejsce zdarzenia funkcjonariusz Policji będzie miał prawo ukarać sprawcę kolizji mandatem karnym.

Uzasadnienie

Na podstawie § 66 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) pracodawca jest obowiązany zapewnić opracowanie zasad ruchu na drogach wewnątrzzakładowych, zgodnych z przepisami prawa o ruchu drogowym. W zasadach tych należy określić w szczególności maksymalne prędkości środków transportu i komunikacji na drogach wewnątrzzakładowych oraz w pomieszczeniach zakładu pracy, uzależnione od szerokości dróg, natężenia ruchu, widoczności itp. Drogi powinny być oznakowane znakami drogowymi zgodnymi z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Zgodnie z art. 98 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1094) kto, prowadząc pojazd poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu, nie zachowuje należytej ostrożności, czym zagraża bezpieczeństwu innej osoby, podlega karze grzywny albo karze nagany. Spowodowanie kolizji pojazdów na drodze wewnątrzzakładowej jest realnym zagrożeniem bezpieczeństwa dla innej osoby, dlatego w tym przypadku będzie miał zastosowanie przytoczony przepis, a samo zdarzenie będzie traktowane tak samo, jakby miało miejsce na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 grudnia 1995 r., WR 186/95, przestępstwo drogowe może być popełnione nie tylko na drodze publicznej, ale również poza nią – wszędzie tam, gdzie ruch pojazdów faktycznie się odbywa i w związku z czym istnieje możliwość zagrożenia bezpieczeństwa dla tego ruchu.

Tomasz Dyjeciński, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 5 lutego 2016 r.