Odpowiedź:

W Informacji ZUS IWA w liczbie poszkodowanych w wypadkach przy pracy należy uwzględnić również pracownika, który uległ wypadkowi traktowanemu na równi z wypadkiem przy pracy.

Uzasadnienie:

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy – art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. 2015 r., poz. 1242 z późn. zm.) – dalej u.u.s.w.
Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w u.u.s.w., traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:
1) w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone w ust. 1, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań,
2) podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,
3) przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe (art. 3 ust. 2 u.u.s.w.). Ustalenie okoliczności i przyczyny wypadku traktowanego na równi z wypadkiem przy pracy dokonywane jest na tych samych zasadach, które obowiązują przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy podlega również wpisaniu do rejestru wypadków przy pracy.
ZUS stoi na stanowisku, że w liczbie poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem, którą płatnik składek podaje w Informacji ZUS IWA, uwzględnia się: a) w przypadku pracowników – poszkodowanych w wypadkach przy pracy zarejestrowanych w rejestrze wypadków nie wcześniej niż 1 stycznia i nie później niż 31 grudnia roku, za który składana jest informacja ZUS IWA, b) w przypadku pozostałych ubezpieczonych – poszkodowanych w wypadkach przy pracy, dla których karta wypadku została sporządzona nie wcześniej niż 1 stycznia i nie później niż 31 grudnia roku, za który składana jest informacja ZUS IWA. Jednocześnie ZUS uważa, że w tej liczbie uwzględnia się wszystkich poszkodowanych w myśl przepisów art. 3 ust. 1 – 5 u.u.s.w., a więc również tych pracowników, którzy ulegli wypadkowi traktowanemu na równi z wypadkiem przy pracy. Tym samym należy przyjąć, że w Informacji ZUS IWA w liczbie poszkodowanych w wypadkach przy pracy należy uwzględnić również pracownika, który uległ wypadkowi traktowanemu na równi z wypadkiem przy pracy.

Magdalena Kostrzewa,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 
Odpowiedzi udzielono  5.04.2016 r.