Czy można wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop pracownikowi pozostającemu w zatrudnieniu?
Czy jest teraz jakaś możliwość wypłaty w związku z ustawą antykryzysową?

Nie, brak jest podstaw do wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w trakcie zatrudnienia. Żadnych wyjątków w tym zakresie nie przewidują też przepisy ustawy z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 125, poz. 1035).
Zgodnie z art. 152 k.p. pracownikowi corocznie przysługuje urlop wypoczynkowy, który powinien wykorzystać w naturze. Pracodawca nie może zwolnić się z obowiązku udzielenia urlopu w naturze w czasie trwającego zatrudnienia przez wypłatę ekwiwalentu. Dopiero w razie niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za ten urlop (art. 171 k.p.). Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 2001 r. (sygn. akt I PKN 336/00, OSNP 2003/1/14): "Z dniem rozwiązania stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. W tym też dniu rozpoczyna bieg okres przedawnienia roszczenia o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane w naturze, a nieprzedawnione urlopy wypoczynkowe." Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w związku z rozwiązaniem albo wygaśnięciem stosunku pracy przysługuje w wysokości odpowiadającej proporcjonalnemu wymiarowi urlopu, tj. odpowiednio do okresu przepracowanego do dnia ustania stosunku pracy.
Reasumując, pracodawca nie może wypłacić ekwiwalentu w zamian za urlop, który może być wykorzystany w naturze. Nie może tego uczynić nawet za zgodą, czy na wyraźną prośbę pracownika.
Michał Szalak - specjalista z zakresu prawa pracy