Odpowiedź

Zdarzenie spełnia przesłanki wypadku przy pracy, w związku z czym, z dużym prawdopodobieństwem może być za taki uznane. Należy przypomnieć, że co do zasady to zespół powypadkowy ustala okoliczności i przyczyny zdarzenia oraz dokonuje jego prawnej kwalifikacji po przeprowadzeniu kompleksowego postępowania powypadkowego.

Uzasadnienie

Stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy z 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.) – dalej u.u.w., za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
1.podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
2.podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
3.w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Okoliczności i przyczyny zdarzenia, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 1.07.2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. Nr 105, poz. 870) – dalej r.u.o.p.w., analizuje zespół powypadkowy (co do zasady składający się z pracownika służby bhp oraz społecznego inspektora pracy), który powinien tego dokonać nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, sporządzając protokół powypadkowy, według wzoru ustalonego w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 16.09.2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz.U. Nr 227, poz. 2298).
Z przedstawionego w pytaniu opisu wynika, że zdarzenie spełnia wszystkie przesłanki wynikające z definicji wypadku przy pracy (wydarzyło się nagle, zostało spowodowane poślizgnięciem na śliskiej, oblodzonej nawierzchni chodnika, spowodowało uraz barku i miało związek z pracą). Należy jednak zaznaczyć, że dopiero po przeprowadzeniu całego postępowania powypadkowego, o którym mowa w r.u.o.p.w., będzie można jednoznacznie dokonać kwalifikacji prawnej zdarzenia.

Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 12 lutego 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów