Od 1 czerwca 2009 r. jestem zatrudniony na stanowisku inspektora ds. bhp w firmie zatrudniającej 170 osób. W marcu 2010 r. ukończyłem studia magisterskie o specjalności bhp.
Czy mogę zostać głównym specjalistą ds. bhp?

Pracownik z rocznym stażem pracy oraz ukończonymi wyższymi studiami magisterskimi o specjalności bhp nie może być zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty ds. bhp.
Stanowiska pracy, na których można zatrudniać pracowników służby bhp określa § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 109, poz. 704 z późn. zm.) - dalej r.s.b. Zgodnie z § 4 ust. 2 pkt 5 r.s.b., głównym specjalistą ds. bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 5-letni staż pracy w służbie bhp.
Tak więc 5-letni staż pracy jest obligatoryjny zarówno wobec absolwenta studiów magisterskich, jak i absolwenta studiów podyplomowych.
W związku z powyższym osoba z rocznym stażem pracy oraz wykształceniem kierunkowym o specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, może obecnie zajmować stanowisko "specjalisty ds. bhp", po trzech latach stażu pracy w komórce bhp - stanowisko "starszego specjalisty ds. bhp", a po pięciu latach - "głównego specjalisty ds. bhp".

Maciej Ambroziewicz