Czy pracownik sprzątający obiekt produkcyjny z czynnymi urządzeniami i instalacjami elektroenergetycznymi powinien posiadać wymagania kwalifikacyjne "E"?
Pracownik sprzątający obiekt produkcyjny z czynnymi urządzeniami i instalacjami elektroenergetycznymi jeśli nie zajmuje się eksploatacją urządzeń i sieci oraz nie zajmuje się nadzorem nad eksploatacją urządzeń i instalacji nie musi posiadać kwalifikacji "E" lub "D" lecz powinien odbyć szkolenie ogólne oraz stanowiskowe o ile takiego nie posiada
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89, poz. 828 z późn. zm.) - dalej r.z.s.p.k. Eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów prac i stanowisk pracy:
1) eksploatacji - do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym, "E";
2) dozoru - do których zalicza się stanowiska osób kierujących czynnościami osób wykonujących prace w zakresie określonym w pkt 1 oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i siec, "D".
Załącznik nr 1 do r.z.s.p.k. określa rodzaj urządzeń, instalacji i sieci, przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie specjalnych kwalifikacji. Przed dopuszczeniem do wykonania pracy wymagane jest odbycie szkoleń BHP. Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:
1) szkolenie wstępne ogólne - dalej instruktaż ogólny,
2) szkolenie wstępne na stanowisku pracy - dalej instruktaż stanowiskowy.
Instruktaż ogólny powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.

Roman Majer