Czy może zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego i wykorzystać pozostałą cześć urlopu rodzicielskiego jednocześnie z drugim z rodziców?

Czy są jakieś ograniczenia co do terminu w jakim należy złożyć taki wniosek?

Czy przepisy określają w jakim wymiarze pracownicy mogą korzystać z tego urlopu?

Jak będzie kształtowała się wysokość zasiłku macierzyńskiego pobieranego przez obojga rodziców?

2) Pracownica złożyła wniosek o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w wymiarze 8 tygodni.

Czy może po 3 tygodniach zrezygnować z wykorzystania urlopu rodzicielskiego na rzecz drugiego rodzica?

Oboje rodzice mogą jednocześnie korzystać z urlopu rodzicielskiego. Pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy.

1. W przypadku urodzenia jednego dziecka pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 tygodni. Urlop rodzicielski przysługuje łącznie obojgu rodzicom dziecka. Rodzice dziecko mogą jednocześnie korzystać z urlopu rodzicielskiego, w takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekroczyć 32 tygodni.

Pracownica, która nie później niż 21 dni po porodzie złożyła wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, może dzielić się z pracownikiem - ojcem wychowującym dziecko albo ubezpieczonym - ojcem dziecka korzystaniem z urlopu rodzicielskiego. W takim przypadku pisemny wniosek dotyczący:

1) rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy - składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy;

2) udzielenia urlopu rodzicielskiego w całości albo w części - składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo jego części.

Pracownica może więc zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego, o której udzielenie może wystąpić pracownik-ojciec dziecka. Oboje rodzice dziecka będą mogli wówczas skorzystać z urlopu rodzicielskiego w tym samym czasie. Przepisy nie limitują okresu, w którym rodzice dziecka mogą jednocześnie korzystać z urlopu rodzicielskiego, należy jedynie pamiętać, że łączny wymiar urlopu dla obojga rodziców nie może przekroczyć 32 tygodni.

W przypadku, gdy pracownica złożyła wniosek w trybie art. 1791 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p., tzn. nie później niż 21 dni po porodzie wystąpiła o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru. Pracownicy, która zrezygnuje z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości lub z części tego urlopu przypadającej po pierwszych 6 tygodniach (w przypadku urlopu trwającego 32 tygodnie), przysługuje jednorazowe wyrównanie pobranego zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru zasiłku, pod warunkiem, że z urlopu rodzicielskiego lub jego części (a tym samym z zasiłku) nie skorzysta ojciec dziecka - art. 31 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – dalej u.ś.p. Jeśli więc pracownica zrezygnuje z części urlopu rodzicielskiego na rzecz pracownika-ojca, prawo do wyrównania zasiłku macierzyńskiego nie przysługuje. Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS (źródło:www.zus.pl) w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru.

2. Zgodnie z art. 1821d § 3 k.p. pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy. Za zgodą pracodawcy pracownica może więc zrezygnować z urlopu rodzicielskiego np. po 3 tygodniach. Kolejną część urlopu mógłby wówczas wykorzystać pracownik-ojciec dziecka. Składając wniosek o udzielenie części urlopu rodzicielskiego pracownik-ojciec powinien wystąpić o urlop w wymiarze co najmniej 8 tygodni, tyle bowiem wynosi minimalny wymiar części urlopu rodzicielskiego.