Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

W firmie pracownikom powierzono przygotowywanie tzw. barków kawowych na szkolenia i narady organizowane przez pracodawcę. Czynność ta polega na przygotowaniu ciepłych napojów oraz wykładaniu na patery ciastek, ciast oraz świeżych owoców. Czy pracownicy ci podlegają obowiązkowi poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym? W zasobach Serwisu na podobne pytanie istnieją odpowiedzi zarówno nakazujące przeprowadzenie badań sanitarno-epidemiologicznych, jak i mówiące o braku takiej konieczności.

Odpowiedź

Osoba, która w ramach obowiązków służbowych przygotowuje przekąski i gorące napoje dla pozostałych pracowników i klientów (gości) firmy, powinna posiadać orzeczenie lekarskie dla celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 947 z późn. zm.) – dalej u.z.c.z. osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy  których wykonywaniu istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, podlegają obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym.

Badania te, zgodnie z art. 7 ust. 1 u.z.c.z., przeprowadzają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarze wykonujący zadania służby medycyny pracy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 1184).

Z uwagi na brak przepisów definiujących „prace, przy których wykonywaniu istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby” (poprzednie rozporządzenie zostało uchylone, a projekt nowego jest wciąż na etapie opiniowania), panuje obecnie pewna dowolność interpretacyjna. Należy jednak zauważyć, że projektowana regulacja w znacznym stopniu powiela przepisy uchylonego rozporządzenia wskazując, że za prace, o których mowa powyżej, uważa się m.in. związane z przygotowywaniem i wydawaniem posiłków, w tym wody, przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Przepis ten ani w poprzednim, ani w projektowanym brzmieniu nie ograniczał ani nie ogranicza się wyłącznie do podmiotów zajmujących się profesjonalnie przygotowywaniem żywności (np. restauracji). W opisanym przypadku osoba, która w ramach obowiązków służbowych przygotowuje przekąski i gorące napoje dla pozostałych pracowników i klientów (gości) tej firmy, powinna posiadać orzeczenie lekarskie dla celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby. Potwierdza to art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 594 z późn. zm.), który stanowi, że osoba pracująca w styczności z żywnością powinna uzyskać określone przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi orzeczenie lekarskie dla celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby.

Należy również pamiętać, że pracownik któremu powierzono chociażby minimum czynności związanych z przygotowaniem produktów spożywczych (w tym napojów), powinien zostać przeszkolony w zakresie higieny przy pracy z produktami spożywczymi.

Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2016 r.