Czy pracownicy firmy zewnętrznej, posiadający uprawnienia operatorów wózków widłowych, powinni otrzymać dodatkowe pisemne upoważnienie/pozwolenie na używanie ich, ze strony dyrekcji zakładu pracy, na terenie którego pracują?
Czy kwestia ta może być rozwiązana przez regulację wewnątrzzakładową?

Pracodawca korzystający z usług pracowników firmy zewnętrznej posiadających uprawnienia operatorów wózków widłowych, nie jest obowiązany do wystawiania imiennych zezwoleń do obsługi tych wózków.
Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. Nr 70, poz. 650 z późn. zm.) – dalej r.b.u.w.j. do obsługi wózka może być dopuszczony pracownik, który ukończył 18 lat i uzyskał:
1)uprawnienia operatora, lub
2)imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę, ważne na terenie zakładu pracy tego pracodawcy (po przeprowadzonym szkoleniu).
Uprawnienia operatora do obsługi wózka mogą być wydane przez:
1)Urząd Dozoru Technicznego (UDT) jako "zaświadczenie kwalifikacyjne", w trybie przewidzianym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz. U. Nr 79, poz. 849 z późn. zm.), lub
2)Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie (IMBiGS) jako "książka operatora", w trybie przewidzianym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. Nr 118, poz. 1263).
Zarówno zaświadczenie kwalifikacyjne, jak i książka operatora, uprawniają do obsługi wózków widłowych w każdym przedsiębiorstwie na terenie kraju.
Imienne zezwolenie może natomiast być wydane pracownikowi po ukończeniu, z wynikiem pozytywnym, szkolenia dla kierowców wózków zorganizowanego przez pracodawcę, według programu opracowanego lub zatwierdzonego przez jednostkę organizacyjną wyznaczoną przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Imienne zezwolenie wystawione przez pracodawcę obowiązuje wyłącznie na terenie zakładu pracy, w którym zostało wydane.
Jeżeli pracownicy zewnętrznego pracodawcy obsługujący wózki widłowe na terenie zakładu pracy, posiadają uprawnienia wydane przez UDT lub IMBiGS, nie są wymagane żadne specjalne zezwolenia wystawione przez zakład pracy, na terenie którego pracują.

Maciej Ambroziewicz