Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Pracownica w związku z chorobą przebywała na zwolnieniu lekarskim 21 dni. Następnie przedłużyła zwolnienie lekarskie na 14 dni w związku z chorobą dziecka.

Czy w takim przypadku (ciągłość zwolnienia lekarskiego jest zachowana i wynosi 35 dni) pracodawca musi skierować pracownicę na badania kontrolne?

Odpowiedź:

Z uwagi na to, że badania kontrolne mają ścisły związek z niezdolnością do pracy pracownika spowodowaną jego chorobą, w opisanym przypadku, w którym niezdolność ta wyniosła jedynie 21 dni, a pozostała część zwolnienia lekarskiego związana była z chorobą dziecka, którym opiekuje się pracownica, pracodawca nie ma obowiązku kierowania jej na takie badania.

Uzasadnienie:

Realizując jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy wynikający z przepisów art. 229 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502), w przypadku niezdolności pracownika do pracy spowodowanej chorobą, trwającą dłużej niż 30 dni, pracodawca powinien go skierować na kontrolne badania lekarskie. Celem powyższych badań jest ustalenie zdolności do dalszego wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Badania te mają ścisły związek z dokumentem wystawionym przez lekarza, lekarza dentystę, starszego felczera lub felczera, potwierdzającym niezdolność pracownika do pracy, jakim zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 229) jest druk ZUS-ZLA.

Z uwagi na to, że zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy może dotyczyć nie tylko choroby pracownika, ale również konieczności osobistego sprawowania przez pracownika opieki nad chorym członkiem rodziny (np. dziecko), należy wyjaśnić, że pracodawca, obliczając okres niezdolności pracownika do pracy, od którego zależy obowiązek skierowania go na badania kontrolne, powinien uwzględnić wyłącznie zwolnienia związane z chorobą pracownika.

Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 229 § 4 k.p. pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 listopada 2000 r., II UKN 49/00, OSNP 2002, nr 11, poz. 275, Lex 53426 dopuszczenie do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, może stanowić przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy.

Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono 1 grudnia 2014 r.