Odpowiedź:

Skoro pracownik wyraził zgodę na potrącanie z jego wynagrodzenia składki ubezpieczeniowej, pracodawca może potrącić ją z ekwiwalentu urlopowego z uwzględnieniem jednak kwoty wolnej od potrąceń.

Uzasadnienie:

Potrącenia z wynagrodzenia zostały szczegółowo uregulowane w przepisach ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) - dalej k.p., z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;

2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;

4) kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

Dodatkowo w myśl art. 87 § 7 k.p. z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Na mocy art. 91 k.p. inne należności mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Wolna od potrąceń jest w takim przypadku kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

1) minimalnego wynagrodzenia netto – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy;

2) 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia netto – przy potrącaniu innych należności niż określone w pkt 1.

Pracodawca dysponuje pisemną zgodą pracownika na dokonywanie potrąceń – jest to zatem wystarczający warunek do ich dokonania. Nie ma konieczność składania dodatkowego oświadczenia. Problemem może być jednakże kwota wolna od potrąceń (80% minimalnego wynagrodzenia netto). Jeżeli zatem kwota należności byłaby zbyt mała, pracodawca może nie mieć możliwości potrącenia całej kwoty. Nie zmienia to faktu, że pracownik może dokonać dobrowolnej wpłaty – w praktyce pracodawca zazwyczaj w takim przypadku wystawia pracownikowi dwa dokumenty: Kasa Wypłaci (KW) oraz Kasa Przyjmie (KP).

Na przyszłość zalecane jest przyjęcie zasady, że w przypadku braku wynagrodzenia i niedokonania wpłaty przez pracownika ustaje ochrona ubezpieczeniowa.

Paweł Ziółkowski,

autor współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono  1.08.2017 r.