W trakcie pracy wewnątrz pieca jest on otwarty z obu stron. Piec ma w przybliżeniu kształt obróconego walca z dwoma otworami usytuowanymi wzdłuż jego osi (jeden otwór o średnicy 82 cm, drugi - 60 cm). Otwór o większej średnicy pełni rolę wejścia do pieca (z podestu). Wentylacja jest naturalna, jednakże bardzo często dodatkowo pracuje wentylator, który pomaga utrzymywać lepszy przepływ powietrza i jego kondycję. Wyjście z pieca jest utrudnione ze względu na wysokość otworu. Bardzo często praca w piecu odbywa się z zainstalowaniem wewnątrz rusztowania ochronnego, które ma chronić przed przypadkowymi spadającymi elementami wyłożenia ogniotrwałego. Dodatkowo wewnątrz instalowane jest oświetlenie bezpieczne. Jest to piec obrotowy, więc prace odbywają się po sprawdzeniu temperatury panującej wewnątrz oraz stężenia tlenu i CO. Wszystkie urządzenia obsługujące piec są wyłączone i zabezpieczone przed ich przypadkowym włączeniem.

Odpowiedź

Opierając się na opisie pracy we wnętrzu pieca hutniczego – ze względu na utrudnione wejście i, prawdopodobnie, pracę na wysokości oraz zagrożenia wewnątrz – można ją uznać za pracę wykonywaną w warunkach szczególnie niebezpiecznych. Piec hutniczy trudno nazwać zbiornikiem, nie ma to jednak znaczenia dla uznania pracy w piecu za szczególnie niebezpieczną, ponieważ praca ta odbywa się we wnętrzu urządzenia technicznego, która figuruje w wykazie prac szczególnie niebezpiecznych. Prace szczególnie niebezpieczne, we wnętrzu urządzeń technicznych, powinny być wykonywane na podstawie polecenia na piśmie.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 80 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) - dalej r.b.h.p. za prace szczególnie niebezpieczne rozumie się prace, o których mowa w rozdziale 6 r.b.h.p. oraz prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bhp lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także inne prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach, uznane przez pracodawcę za szczególnie niebezpieczne. Do prac szczególnie niebezpiecznych r.b.h.p. zalicza m.in.: prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych; a także prace na wysokości.

Jak widać, pojęcie pracy szczególnie niebezpiecznej jest dosyć szerokie. Przepisy r.b.h.p. dają pracodawcy możliwość uznania pracy wykonywanej w utrudnionych warunkach lub o zwiększonym zagrożeniu za szczególnie niebezpieczną.

Zgodnie z § 81 ust. 1 r.b.h.p. pracodawca zobowiązany jest określić szczegółowe wymagania bhp przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych, a szczególnie powinien zapewnić: 1) bezpośredni nadzór nad tymi pracami wyznaczonych w tym celu osób; 2) odpowiednie środki zabezpieczające; 3) instruktaż pracowników obejmujący szczególnie: a) imienny podział pracy, b) kolejność wykonywania zadań, c) wymagania bhp przy poszczególnych czynnościach. Obowiązek polecenia na piśmie określony jest w § 86 ust. 1 r.b.h.p. Podjęcie i prowadzenie pracy w zbiornikach może nastąpić jedynie na podstawie pisemnego pozwolenia wydanego w trybie ustalonym przez pracodawcę. Przepis ten dotyczy również wnętrz urządzeń technicznych, gdyż według § 85 r.b.h.p. przepisy części C dotyczą pracy w zbiornikach, kanałach, studniach, studzienkach kanalizacyjnych, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych zamkniętych przestrzeniach, do których wejście odbywa się przez włazy lub otwory o niewielkich rozmiarach lub jest w inny sposób utrudnione.

Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 24 grudnia 2015 r.