Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP

Praca poszkodowanej polegała na filetowaniu kurczaka (dokładniej w prawej ręce trzymała za mięso), a lewą wykonywała ruch wycinania (poszkodowana jest lewo ręczna) od godziny 08.00 do 14.00. Poszkodowana podczas wykonywanej pracy w nic się nie uderzyła lewą ręką. W trakcie wykonywania pracy poszkodowana nie potrafiła sama wyjaśnić co nagle zaczęła odczuwać w nadgarstku lewej ręki prawdopodobnie ból i kłucie. Po zaistniałym zdarzeniu nie był żadnej widoczny uraz zewnętrzny. Przełożona poszkodowanej wysłała ją do szpitala gdzie lekarz rozpoznał powierzchniowy uraz ok. stawu nadgarstkowego lewego. W dniu zdarzenia był to 8 dzień pracy poszkodowanej, jednak nie wykonywała ona takich samych czynności, również wykonywała lżejsze prace. Na dodatek poszkodowana w dniu następnym przyszła do pracy i pracowała do końca zmiany (pomimo zalecenia wg karty informacyjnej w poradni lekarza rodzinnego). Dopiero po 4 dniach po zaistniałym zdarzeniu udała się do lekarza rodzinnego i obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Czy stwierdzone rozpoznanie można uznać za uraz?

Odpowiedź

Nie ulega wątpliwości, że poszkodowana podczas wykonywania swoich zadań w zakładzie pracy zaczęła odczuwać ból w nadgarstku lewej ręki i została skierowana przez przełożoną do szpitala. Ból mógł być wynikiem powtarzalności ruchów przy filetowaniu, ale mógł też mieć inne podłoże. W szpitalu lekarz stwierdził u poszkodowanej powierzchniowy uraz w okolicy stawu nadgarstkowego lewego. Taki uraz odpowiada definicji ustawowej, chociaż zastrzeżenie może budzić określenie „powierzchowny”. Dla pewności i wyjaśnienia „powierzchowności” (zwłaszcza, że u poszkodowanej przed wysłaniem jej do szpitala nie zauważono urazu zewnętrznego), zespół powypadkowy powinien zwrócić się do lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami albo do innego lekarza. O wyjaśnienie określenia „powierzchowny”, użytego w rozpoznaniu lekarza ze szpitala, zespół powypadkowy powinien zwrócić się do lekarza przychodni w szpitalu, skąd pochodzi ten opis. Prawdopodobnie (w pytaniu nie określono tego jednoznacznie) w karcie informacyjnej wystawionej przez lekarza rodzinnego znalazło się zalecenie pracy lekkiej, a mimo to pracownica wykonywała te same czynności (prawdopodobnie) tylko z mniejszą intensywnością, obciążając te same mięśnie i ścięgna. W takim przypadku pracodawca odpowiada za dopuszczenie pracownicy do pracy na tym samym stanowisku.

Przepis art. 2 pkt 13 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 z późn. zm.) definiuje pojęcie urazu. Urazem jest uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870) w § 7 ust. 1 określa obowiązki zespołu powypadkowego. Niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o wypadku zespół powypadkowy jest zobowiązany przystąpić do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, w tym m.in.: pkt 5 - zasięgnąć opinii lekarza, a w razie potrzeby opinii innych specjalistów, w zakresie niezbędnym do oceny rodzaju i skutków wypadku.

Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 17 października 2014 r.