Odpowiedź

Jeśli pomieszczenie pracy zlokalizowane jest w części budynku, należy brać pod uwagę, że bramy są ciężkie, należy więc zapewnić drogę pożarową (ewakuację) podczas pożaru i nieszczęśliwego zdarzenia. Jedna z bram może być bramą transportową. Podobnie jest w przypadku bram zakładowych. Jeśli więc od stanowiska prowadzą dwie bramy, jedna musi być bramą pożarową (ewakuacyjną), a druga np. bramą transportową, gdzie może dojść do kolizji pojazdu z pracownikami. W takim wypadku powinno być osobne wyjście (drzwi) dla pracowników z hali (zakładu pracy). Jeśli nie ma transportu, ze względu na ciężar bramy, w jednej z bram można zastosować wyjście przez drzwi, drzwi mogą być wycięte w skrzydle bramy. Brama powinna być zabezpieczona przed nagłym zamknięciem się (np. podmuch wiatru). Przepisy nie precyzują liczby drzwi i bram. Liczbę tę uzależnia się od liczby pracowników i warunków lokalnych.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.) - dalej r.b.h.p., budynki i inne obiekty budowlane, w których znajdują się pomieszczenia pracy, powinny być zbudowane i utrzymane zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach techniczno-budowlanych. Według § 7 r.b.h.p., dróg, przejść i dojazdów pożarowych nie wolno zastawiać. Przepis § 22 ust. 5 r.b.h.p. stanowi, iż wrota bram powinny być wyposażone w urządzenie zapobiegające ich przypadkowemu zamknięciu. Może to utrudniać ich otwieranie.
Zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109, poz. 719), pracodawca powinien zapewnić dostateczną ilość wysokich i szerokich wyjść ewakuacyjnych.

Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 3 maja 2017 r.

  Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów