Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Czy podczas rozładunku oleju sojowego z samochodu cysterny do zbiornika magazynowego jest konieczne podłączanie przewodu uziemiającego?

Olej sojowy nie jest surowcem łatwopalnym.

Odpowiedź:

Uziemienie cysterny ogranicza ryzyko powstania wybuchu palnych substancji, spowodowane przeskokiem iskry elektrostatycznej. Uziemienie stosuje się m.in. podczas załadunku i rozładunku palnych gazów, cieczy i proszków. Olej sojowy do takich nie należy; nie jest kwalifikowany jako produkt niebezpieczny. W oznakowaniu oleju sojowego brak jest symbolu zagrożenia i ryzyka. Nie posiada oznaczenia temperatury samozapłonu oraz granicy wybuchowości. Olej sojowy jest produktem niepalnym. W takim przypadku nie jest wymagane uziemianie cysterny pod warunkiem, iż rozładunek nie odbywa się w pomieszczeniu z atmosferą wybuchową (zagrożonym wybuchem) albo w strefie zagrożonej wybuchem lub w strefie przylegającej do strefy zagrożonej wybuchem. W przypadku pożaru (niezależnie od przyczyny) należy schładzać zbiorniki (cysterny oraz magazynowe), stosować podręczny sprzęt gaśniczy oraz w razie konieczności wezwać straż pożarną. Rozładunek cysterny powinien być prowadzony według instrukcji rozładunku i zawartych w niej zaleceń w zakresie bhp i ppoż.

Uzasadnienie:

Materiałami niebezpiecznymi pożarowo w rozumieniu § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) są m.in. ciecze palne o temperaturze zapłonu poniżej 328,15 K (55°C), materiały posiadające skłonności do samozapalenia.

Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP

Odpowiedzi udzielono: 24 czerwca 2015 r.