Czy po złożeniu zastrzeżeń do protokołu z wypadku przy pracy, pracodawca jest zmuszony przekazać protokół do ponownego rozpatrzenia zespołowi powypadkowemu, w sytuacji gdy uważa, że zastrzeżenia te nie wnoszą istotnych zmian, a treść protokołu została przez zespół ustalona w prawidłowy sposób?
Skład zespołu powypadkowego oraz sposób i tryb postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, sposób ich dokumentowania, a także zakres informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy, określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870) – dalej r.u.o.w.
Zgodnie z r.u.o.w. zespół powypadkowy zobowiązany jest zapoznać poszkodowanego lub członków jego rodziny, w przypadku śmierci poszkodowanego, z treścią protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy przed zatwierdzeniem tego protokółu przez pracodawcę. Poszkodowany lub członkowie rodziny poszkodowanego mają prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym, o czym zespół powypadkowy jest zobowiązany pouczyć poszkodowanego lub członków rodziny poszkodowanego. Poszkodowany ma prawo wglądu do akt sprawy a także sporządzania z nich notatek i odpisów oraz kopii. W przypadku wniesienia przez poszkodowanego lub członków jego rodziny uwag lub zastrzeżeń do protokółu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, albo w przypadku, gdy protokół ten nie odpowiada warunkom określonym w r.u.o.w., zgodnie z § 13 ust.2, pracodawca zobowiązany jest zwrócić zespołowi powypadkowemu niezatwierdzony protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, w celu wyjaśnienia i uzupełnienia go przez zespół powypadkowy. Zespół powypadkowy, po dokonaniu wyjaśnień i uzupełnień zobowiązany jest sporządzić, nie później niż w terminie pięciu dni, nowy protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, do którego zobowiązany jest również dołączyć protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy niezatwierdzony przez pracodawcę. Protokół ten powinien stanowić załącznik do zatwierdzonego przez pracodawcę protokółu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

W nowym protokóle ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, zespół powypadkowy może podtrzymać ustalony wcześniej przebieg zdarzeń oraz ustalone przyczyny i okoliczności wypadku, ale musi się odnieść do uwag poszkodowanego lub jego rodziny. Pracodawca nie powinien pozostawiać uwag i zastrzeżeń poszkodowanego lub jego rodziny bez wyjaśnienia, nawet wtedy, gdy jest przekonany, że uwagi nie wnoszą do sprawy niczego nowego. Niewyjaśnione uwagi i zastrzeżenia poszkodowanego lub jego rodziny mogą znaleźć się później w skardze do Państwowej Inspekcji Pracy lub w sprawie prowadzonej przez Sąd Pracy.

Kazimierz Kościukiewicz