1. Zwolnienie udzielane w godzinach. Zgodnie art. 188 § 3 nowelizacji k.p. urlop godzinowy dla pracownika nie pełnoetatowego ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Czy to oznacza, że jeżeli pracownik jest zatrudniony na 1/3 wymiaru etatu, to w roku może skorzystać z 6 godzin tego zwolnienia?

Na jaki moment należy ustalić liczbę dostępnych godzin zwolnienia z art. 188 k.p.?

Jak należy postąpić z ustaleniem wymiaru ww. zwolnienia, gdy pracownik w trakcie roku będzie miał zmianę wymiaru etatu?

Przykład: Pracownik od początku roku 2016 jest zatrudniony na 1/3 etatu. W dniu 12 stycznia 2016 r. zgodnie z grafikiem pracuje 6 godzin. Złożył wniosek na zwolnienie z art. 188 k.p. na 5 godzin.

Czy to oznacza, że już do końca 2016 roku będzie mógł wykorzystać tylko jedną godzinę tego zwolnienia?

Jak postąpić w sytuacji, gdy temu pracownikowi wymiar etatu ulegnie zmianie z dniem 1 sierpnia 2016 na 1/8?

Czy temu pracownikowi będzie można jeszcze udzielić zwolnienia z art. 188 k.p w godzinach, jeżeli tak to, w jakiej wysokości?

2. Pracownik w dniu 1 stycznia 2016 korzysta z opieki 188 k.p. Ponieważ w tym dniu jeszcze nie obowiązują nowe przepisy, to zwolnienie jest udzielone w dniach.

Czy po wejściu w życie nowych przepisów w roku 2016 pracownik z pozostałej części tego zwolnienia będzie mógł skorzystać w godzinach?

Odpowiedź:

1. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na 1/3 etatu to w ciągu roku kalendarzowego może wykorzystać maksymalnie 6 godzin na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Prawo do zwolnienia pracownik nabywa z dniem podjęcia pracy.

Zmiana wymiaru czasu pracy będzie skutkować, w zależności od tego, czy wymiar czasu pracy ulegnie zwiększeniu bądź zmniejszeniu, zmianą liczby godzin na wykorzystanie do opieki nad dzieckiem. Jeżeli pracownik, któremu przysługuje prawo do 6 godzin opieki nad dzieckiem wykorzystał 5 godzin opieki, to do końca roku pozostanie mu już tylko jedna godzina. W przypadku zwiększenia wymiaru pracy, wzrośnie jednocześnie liczba godzin do opieki nad dzieckiem.

Zatrudnienie pracownika na 1/8 etatu oznacza, że pracownikowi przysługują dwie godziny opieki nad dzieckiem. Jeżeli do tego czasu wykorzystał już przysługujący mu wymiar 6 godzin, wówczas gdy był zatrudniony na 1/3 etatu, pracownikowi nie przysługuje zwolnienie na opiekę na dzieckiem.

2. Od 2 stycznia 2016 r. pracownik zatrudniony na pełen etat będzie uprawniony do złożenia wniosku, w którym zdecyduje czy zwolnienie na opiekę będzie udzielane w dniach, czy w godzinach.

Uzasadnienie:

Z dniem 2 stycznia 2016 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1268). Zgodnie z dyspozycją art. 188 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. po nowelizacji, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin lub dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jednocześnie § 3 art. 188 k.p. w nowym brzmieniu przewiduje możliwość zwolnienia od pracy w wymiarze godzinowym na opiekę na dzieckiem dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Liczbę godzin na opiekę ustala się wówczas proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Dotychczas obowiązujące przepisy umożliwiały sprawowanie opieki na dzieckiem do 14 lat w okresie dwóch dni niezależnie od wymiaru czasu pracy. Zatem, zarówno pracownik zatrudniony na cały etat jak i pracownik wykonujący pracę na 1/3 etatu miał możliwość sprawowania opieki na dzieckiem przez okres dwóch dni w danym roku kalendarzowym. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów, czas opieki na dzieckiem uzależniony będzie od wymiaru zatrudnienia. Jeżeli pracownik został zatrudniony na 1/3 etatu, wówczas przysługuje mu 6 godzin na opiekę nad dzieckiem. Podkreślić należy, że czas ten przysługuje pracownikowi w każdym roku kalendarzowym pracownikowi od dnia podjęcia pracy. Zatem, w przypadku gdy pracownik zostanie zatrudniony w grudniu 2015 r. może wykorzystać liczbę dni przeznaczonych na opiekę na dzieckiem, a następnie po 1 stycznia 2016 r. nabywa prawo do kolejnego zwolnienia.

Stosownie do treści art. 188 § 2 k.p. po zmianach, pracownik będzie uprawniony do złożenia wniosku, w którym zdecyduje, czy zwolnienie zostanie udzielone w dniach lub godzinach.

Agata Kamińska, autorka współpracuje z publikacją Serwis HR

Odpowiedzi udzielono 19.10.2015 r.