Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

W tabeli odzieżowej określono czasookres użytkowania odzieży i obuwia roboczego na 1 rok. Pracownicy nie pracują w weekendy, w związku z czym w soboty i niedziele odzieży i obuwia nie użytkują. Czy roczny czasookres można przedłużyć o liczbę „niepracujących” sobót i niedziel? Czy taki zapis powinien znaleźć się w regulaminie pracy?

Odpowiedź

Mimo że w tabeli odzieżowej określono roczny czasookres użytkowania odzieży i obuwia roboczego, a pracownicy nie pracują w weekendy (w soboty i niedziele odzieży i obuwia nie użytkują), pracodawca nie powinien przedłużać powyższego czasookresu o liczbę sobót i niedziel w roku. Odpowiedni przepis w tym względzie powinien znaleźć się w regulaminie pracy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 237[7] § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu bądź ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bhp.

Zasady wyposażania pracowników w odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej powinny zostać określone w danym zakładzie pracy w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy (art. 104[1] § 1 pkt 1 k.p.) albo zarządzeniu wewnętrznym.

Krzysztof Zamajtys, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 2 lutego 2016 r.