Odpowiedź

Przepisy nie wymagają, aby udostępniana przez pracodawcę odzież robocza i ochronna musiała być znakowana nazwą, jak i formowym logo. Praktyka stosowania takich rozwiązań jest podyktowana względami praktycznymi, nie tylko w zakresie promocji pracodawcy. Odzież robocza i ochronna udostępniana przez pracodawcę jest jego własnością, co może być podkreślone przez umieszczenie na niej firmowego logo. Ponadto w wypadkach, gdy w jednym miejscu praca jest wykonywana przez pracowników zatrudnionych przez kilku pracodawców, znakowana odzież ułatwia identyfikowanie pracowników, co nie jest bez znaczenia dla sprawnej organizacji procesu pracy, w tym działań powołanego przez pracodawców koordynatora. Znakowanie odzieży jest również zasadne, jeśli pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców. Trudno zaakceptować sytuację, gdy pracownik wyposażony w odzież ochroną z logo jednej firmy świadczy pracę na rzecz pozostałych, niepowiązanych ze sobą podmiotów.

Uzasadnienie

Problematyka odzieży roboczej oraz ochronnej jest co do zasady uregulowana w ustawie z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) - dalej k.p. Zgodnie z art. 2377 § 1 k.p., pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu;
2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
Za zgodą pracowników pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bhp. Odzieżą roboczą jest odzież, której celem jest zastąpienie lub zabezpieczenie odzieży własnej pracownika w przypadku, gdy pracy nie towarzyszą czynniki szkodliwe dla zdrowia. Odzież ochronna jest odzieżą okrywającą lub zastępującą osobistą odzież pracownika, chroniąc go przed zagrożeniami – np. niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, zagrożeniami mechanicznymi czy biologicznymi.
Zgodnie z art. 2379 § 1 k.p., pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze powinny posiadać właściwości ochronne i użytkowe.
Często na odzieży roboczej i ochronnej widnieją wybrane oznaczenia pracodawcy – np. firmowe logo. Umieszczanie takich oznaczeń nie jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy. Oznaczenia pracodawcy na odzieży są formą promocji, co powoduje nadanie odzieży roboczej i ochronnej cech odzieży reklamowej. Udostępniana pracownikom odzież jest własnością pracodawcy, mimo iż jest dostosowana do warunków antropometrycznych konkretnego pracownika. Podkreśleniem tego faktu może być posłużenie się na odzieży logo lub nazwą firmy.
Praca wykonywana w jednym miejscu przez pracowników jednej firmy jest standardem. Jednak nie można wykluczyć przypadku, gdy w tym samym miejscu będą świadczyli pracownicy zatrudnieni u wielu pracodawców. Przypadek taki przewidziany jest w art. 208 k.p. i wiąże się z koniecznością wyznaczenia koordynatora sprawującego nadzór nad bhp pracy wszystkich pracowników zatrudnionych w tym samym miejscu. Ze względów organizacyjnych umieszczone na stałe logo konkretnej firmy na odzieży przekazanej pracownikom może okazać się jak najbardziej przydatne. Nie można również wykluczyć sytuacji, kiedy pracownik jest zatrudniony przez kilku pracodawców przy pracach jednakowego rodzaju. W takiej sytuacji oznaczenie odzieży logo czy nazwą firmy pracodawcy może stanowić zabezpieczenie przed wykorzystywaniem udostępnionej odzieży przez jednego pracodawcę przy pracy na rzecz pozostałych.
Oznaczanie odzieży roboczej czy ochronnej znakami identyfikacyjnymi pracodawcy nie może powodować obniżenia właściwości odzieży zgodnie z jej przeznaczeniem – zwłaszcza w przypadku odzieży ochronnej.

Sebastian Kryczka, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów