Jeśli tak, czy istnieje możliwość powrotu do opłacania preferencyjnych składek jeśli nie upłynął jeszcze okres 24 miesięcy od czasu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej?

Przedsiębiorca, który spełnia warunki do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych warunkach, w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od kwoty wyższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W tym okresie może również powrócić do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia - art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - dalej u.s.u.s. Na powyższych, preferencyjnych warunkach składek na ubezpieczenia społeczne nie mogą jednak opłacać ci przedsiębiorcy, którzy: 1) prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadzili pozarolniczą działalność w rozumieniu u.s.u.s., 2) wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej (art. 18a ust. 2 u.s.u.s.). Kwota 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę jest kwotą najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy, który spełnia warunki do opłacania tych składek na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorca może jednak, w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, deklarować jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kwotę wyższą niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Warto przy tym przypomnieć, że podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy nie może być wyższa niż 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej przedsiębiorca, który spełnia warunki do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych warunkach, że również powrócić do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Możliwość opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę jest uprawnieniem przedsiębiorcy, a nie jego obowiązkiem. W okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej przedsiębiorca więc może, ale nie musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych warunkach.