Czy w jednej firmie można sotosować dwa okresy rozliczeniowe:
3-miesięczny dla osób pracujących w równoważnym czasie pracy i jednomiesięczny dla pozostałych pracowników (administracji i zmianowych)?

Nie ma przeszkód prawnych do stosowania w jednej firmie do różnych grup pracowników różną długość okresów rozliczeniowych. Długość poszczególnych okresów rozliczeniowych oraz wykaz miesięcy wchodzących w ich skład powinny być wskazane w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy lub w obwieszczeniu pracodawcy.
Okresem rozliczeniowym jest okres, dla którego dokonuje się ustalenia, czy planowany czas pracy pracownika mieści się w granicach obowiązujących pracownika norm czasu pracy w przyjętym systemie czasu pracy oraz czy nie zostanie przekroczona przeciętnie pięciodniowa norma czasu pracy, a także okres, po upływie którego dokonuje się rozliczenia czasu pracy tego pracownika.
Podstawowy okres rozliczeniowy nie może przekraczać 4 miesięcy, z tym że pracodawca może także ustalić okres rozliczeniowy, jako miesięczny, 3-miesięczny, 2-miesięczny. Pracodawca może określić długość okresu rozliczeniowego w tygodniach, pod warunkiem, że nie przekroczy on maksymalnej dopuszczalnej długości tego okresu.

Przy poszczególnych systemach czasu pracy przepisy określają różne okresy rozliczeniowe. Najdłuższy okres rozliczeniowy wynosi 12 miesięcy i dopuszczalny jest w podstawowym systemie czasu pracy w rolnictwie i hodowli, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy (art. 129 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm. - dalej k.p.).
Okres rozliczeniowy dla pracowników danego zakładu pracy, powinien być sprecyzowany w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Obowiązek taki wynika z przepisów art. 150 § 1 k.p. oraz art. 1041 § 1 pkt 2 k.p. Ten ostatni stanowi, że regulamin pracy powinien ustalać w szczególności systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy.
Okres rozliczeniowy może być ustalony w stałej długości. Może też być określony w różnej długości na określone miesiące roku. Przepisy prawa pracy nie stoją na przeszkodzie wprowadzaniu dłuższych okresów rozliczeniowych tylko na określone okresy w roku.

Magdalena Rycak - specjalista z zakresu prawa pracy