Odpowiedź

Kabel i przedłużacz należy tak ułożyć, aby zapewnić bezpieczeństwo osób korzystających i przypadkowych (np. dzieci). Prowadzenie kabla (przewodu) po pręcie wzdłużnym ogrodzenia lub na siatce ogrodzeniowej, a tym bardziej, przyklejanie go do szafek pracowniczych powinno być niedopuszczalne. Możliwy jest dostęp osób i pracowników, a pracodawca nie może zapewnić izolacji instalacji. W razie przypadkowego przecięcia nożem, instalacja byłaby poddana warunkom atmosferycznym. Podobnie układanie przewodu przedłużacza elektrycznego, z tą różnicą, że przedłużacz przeważnie nie jest narażony na warunki atmosferyczne. Przedłużaczy powinno być jak najmniej. Niestety, ułożenie kabli i przedłużaczy nie jest określone w żadnych przepisach.

Uzasadnienie

Najbliższe temu zagadnieniu jest rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz. U. poz. 492) - dalej r.u.e. Przepisy r.u.e. nie dotyczą jednak powszechnego użytku, gdyż § 2 r.u.e. stanowi, że użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają: 1) urządzenia energetyczne - urządzenia, instalacje i sieci, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego, stosowane w technicznych procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji, magazynowania oraz użytkowania paliw lub energii; 2) urządzenia energetyczne powszechnego użytku - urządzenia przeznaczone na indywidualne potrzeby ludności lub używane w gospodarstwach domowych, a w § 3, iż przepisów r.u.e. nie stosuje się do prac wykonywanych: (pkt 3) przy urządzeniach energetycznych powszechnego użytku.

Przepisy r.u.e. nie stanowią o sposobie kładzenia kabla (przewodu) i przedłużacza. Również nie regulują tego przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1059 z póź. zm.). Do bezpieczeństwa pracy, w tym bezpieczeństwa kładzenia kabli odnoszą się przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 41, poz. 407) - dalej r.b.r.b. Zgodnie z § 53 r.b.r.b., instalacje rozdziału energii elektrycznej na terenie budowy powinny być zaprojektowane i wykonane oraz utrzymywane i użytkowane w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia pożarowego lub wybuchowego, a także chroniły w dostatecznym stopniu pracowników przed porażeniem prądem elektrycznym. Projekt, konstrukcję i wybór materiałów oraz urządzeń ochronnych w instalacji należy dostosować do typu, rodzaju i mocy rozdzielanej energii, warunków zewnętrznych oraz do poziomu kwalifikacji osób mających dostęp do instalacji.

Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 25 listopada 2016 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów