Pytanie
Czy konieczne jest odbycie instruktażu stanowiskowego przez pracownika, który awansował na kierownika działu, w którym pracował i odbył szkolenie bhp dla kadry kierowniczej?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2012 r.
Nowe, kierownicze stanowisko wiąże się z innym zakresem obowiązków, co może przełożyć się na narażenie pracownika na inne czynniki szkodliwe dla zdrowia (np. zwiększony stres, znaczne wydłużenie czasu pracy przed komputerem, etc.). W takiej sytuacji przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego byłoby obowiązkowe
Uzasadnienie
Zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.; dalej r.b.h.p.) instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku:
1) pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych;
2) pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1;
3) ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.
W przypadku wprowadzenia na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, zmian warunków techniczno-organizacyjnych, w szczególności zmian procesu technologicznego, zmian organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn i innych urządzeń - pracownik zatrudniony na tym stanowisku odbywa instruktaż stanowiskowy przygotowujący go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach. Tematyka i czas trwania instruktażu stanowiskowego powinny być uzależnione od rodzaju i zakresu wprowadzonych na stanowisku zmian.
W związku z powyższym należy przeprowadzić analizę narażenia pracownika na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych, czy niebezpiecznych. Nowe, kierownicze stanowisko wiąże się zapewne z innym zakresem obowiązków, co może przełożyć się na narażenie pracownika na ww. czynniki (np. zwiększony stres, znaczne wydłużenie czasu pracy przed komputerem, etc.). W takiej sytuacji przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego byłoby obowiązkowe.
Łukasz Wawszczak