Odpowiedź

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422) – dalej r.w.t.b. pozwala zastosować klamry złazowe. Niczego jednak nie stanowi o pochwytach przy zastosowaniu tych klamer. Klamry złazowe kończą się tam, gdzie kończy się ściana. Przepisy r.w.t.b.u. mówią o zastosowaniu innych zabezpieczeń przed upadkiem. Pochwyty mogą być stosowane (stanowią najwygodniejsze zabezpieczenie pracownika przed upadkiem z wysokości), ale mogą być też inne zabezpieczenia, pod warunkiem, że będą skuteczne.

Uzasadnienie

Według § 101 ust. 1 r.w.t.b., w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych względami użytkowymi, jako dojście i przejście między różnymi poziomami mogą służyć drabiny lub klamry, trwale zamocowane do konstrukcji. Zgodnie z § 101 ust. 2 r.w.t.b., szerokość drabin lub klamer powinna wynosić co najmniej 0,5 m, a odstępy między szczeblami nie mogą być większe niż 0,3 m, a poczynając od wysokości 3 m nad poziomem podłogi, drabiny lub klamry powinny być zaopatrzone w urządzenia zabezpieczające przed upadkiem, takie jak obręcze ochronne, rozmieszczone w rozstawie nie większym niż 0,8 m, z pionowymi prętami w rozstawie nie większym niż 0,3 m. Dodatkowo, ust. 3 § 101 r.w.t.b. stanowi, iż odległość drabiny lub klamry od ściany bądź innej konstrukcji, do której są umocowane, nie może być mniejsza niż 0,15 m, a odległość obręczy ochronnej od drabiny, w miejscu najbardziej od niej oddalonym, nie może być mniejsza niż 0,7 m i większa niż 0,8 m. Spoczniki z balustradą powinny być umieszczone co 8–10 m wysokości drabiny lub ciągu klamer. Górne końce podłużnic (bocznic) drabin powinny być (§ 101 ust. 4 r.w.t.b.) wyprowadzone co najmniej 0,75 m nad poziom wejścia (pomostu), jeżeli nie zostały zastosowane inne zabezpieczenia przed upadkiem.
Częste są odpadnięcia pracownika od ściany w momencie zejścia z drabiny lub z klamer, dlatego stosowanie pochwytów (lub innych zabezpieczeń) jest wskazane. Pracownik powinien mieć czego się uchwycić i przytrzymać.

Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 5 lipca 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów