Czy istnieje możliwość przejęcia urlopu wypoczynkowego pracownika przez zakład pracy, w którym pracownik zatrudnia się po rozwiązaniu umowy w innym zakładzie?
Pracownikowi zostało do wykorzystania 10 dni urlopu proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, nie zdąży go wykorzystać i nie chce otrzymywać ekwiwalentu za ten urlop.
Czy może przejść do nowej firmy z tym niewykorzystanym urlopem, jeśli nowy pracodawca wyrazi zgodę na przejęcie urlopu?
Jeśli pracownik zmienia pracodawcę po rozwiązaniu stosunku pracy, to poprzedni pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, nawet jeśli pracownik tego nie chce. Zawsze jednak następny pracodawca (jeśli nie jest ze sfery budżetowej) może w myśl zasady uprzywilejowania pracownika udzielić urlopu wypoczynkowego w wymiarze wyższym niż przysługujący
Zgodnie z art. 171 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94) - dalej k.p., w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego jedynie wtedy gdy łącznie spełnione zostaną następujące warunki:
zatrudnienie jest kontynuowane na podstawie kolejnej umowy,
nawiązanie kolejnej umowy następuje bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej, czyli bez jednego dnia przerwy,
pracownik i pracodawca wspólnie postanowią o wykorzystaniu urlopu w trakcie trwania kolejnego stosunku pracy (§ 3 art. 171 k.p.).
W myśl wyroku SN z 29 marca 2001 r. (I PKN 336/00 Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 2003/1/14) z dniem rozwiązania stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. W tym też dniu rozpoczyna bieg termin przedawnienia roszczenia o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane w naturze, a nieprzedawnione urlopy wypoczynkowe.

Magdalena Rycak - specjalista z zakresu prawa pracy