Czy dopuszczalne jest sfinansowanie studiów podyplomowych księgowej (osoba niepełnosprawna) ze środków ZFRON? Czy pracodawca ma obowiązek zawrzeć z pracownikiem umowę o dokształcanie?
Dopuszczalne jest sfinansowanie osobie niepełnosprawnej opłaty za studia podyplomowe, o ile taki rodzaj pomocy przewiduje obowiązujący z zakładzie pracy regulamin ZFRON, a osoba chcąca skorzystać z pomocy złoży odpowiedni wniosek.
W myśl § 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 245, poz. 1810 z późn. zm.) środki ZFRON mogą być przeznaczone na pomoc indywidualną dla osób niepełnosprawnych, m.in. na:
odpłatność za przejazd w obie strony, pobyt i leczenie w szpitalach, sanatoriach, placówkach rehabilitacyjno-szkoleniowych, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych,
zakup leków i innych niezbędnych środków medycznych,
zakup i naprawę indywidualnego sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych w tym przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych, urządzeń i narzędzi technicznych oraz środków transportu niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych,
adaptację i wyposażenie mieszkań, budynków mieszkalnych oraz obiektów zamieszkałych lub przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
zakup wydawnictw i pomocy dydaktycznych stosownie do potrzeb osób niepełnosprawnych,
odpłatność za kształcenie lub dokształcanie, w tym również w szkołach średnich i wyższych.

Jak wynika z powyższego dopuszczalne jest sfinansowanie osobie niepełnosprawnej opłaty za studia podyplomowe, o ile taki rodzaj pomocy przewiduje obowiązujący z zakładzie pracy regulamin ZFRON, a osoba chcąca skorzystać z pomocy złoży odpowiedni wniosek.
Wskazać należy, iż pomoc indywidualna z ZFRON przyznawana jest na wniosek osoby zainteresowanej, który powinien zawierać:
imię i nazwisko;
numer PESEL, a w przypadku jego braku numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
cel, formę i kwotę wnioskowanej pomocy;
uzasadnienie udzielenia pomocy;
oświadczenie o dochodzie i liczbie członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
Może to być pomoc bezzwrotna lub w postaci nieoprocentowanej pożyczki.

Udzielając pomocy na podstawie przytoczonych przepisów, nie ma konieczności zawierania z pracownikiem umowy o dokształcanie, o której mowa w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 z późn. zm.)

Michał Szalak - specjalista z zakresu prawa pracy