Pracodawca zatrudnia pracowników, którzy byli ujęci w wykazach z 2008 r. jako pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach. W załącznikach obowiązujących w 2009 r. stanowiska, na których zatrudnieni są pracownicy nie zostały zaliczone do prac w szczególnych warunkach.
Czy pracodawca ma prawo opłacać dobrowolnie składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych?
Ustawa o emeryturach pomostowych nie przewiduje dobrowolnego opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Według art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656) - dalej u.e.p. składki na Fundusz Emerytur Pomostowych opłaca się za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki: urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r. i wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3. Z kolei elementem definicji tych prac jest to, że wykazy tych prac określają załącznik do umowy (odpowiednio załącznik nr 1 i 2). Tym samym, jeżeli pracownicy nie wykonują prac uwzględnionych w załącznikach, nie mogą być uznani za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a więc takich, za których opłaca się składkę na FEP.
Ustawa o emeryturach pomostowych nie przewiduje również dobrowolnego opłacania składek na FEP. Nie ma więc podstaw do tego, żeby takie składki opłacać, ewentualne kwoty wpłacone na FEP nie będą się wiązały z prawem pracowników do emerytury pomostowej (choćby dlatego, że nie spełnią warunku wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - art. 4 pkt 6 u.e.p.).
Dorota Dzienisiuk - specjalista z zakresu prawa pracy