Naprzeciw tym potrzebom wychodzi coaching zdrowego stylu życia wspierając ludzi w przemodelowaniu trybu życia na taki, który doda im witalności i energii.
Coaching – tylko moda czy prawdziwe dobrodziejstwo?
Od kilku lat coraz więcej mówi się o coachingu w każdym aspekcie. I po części jest to zła sława. Jak to często bywa, modny temat szybko został podchwycony przez osoby niekoniecznie znające się na temacie i wdrażany do projektów, które z coachingiem nie mają nic wspólnego. Tymczasem coaching to zwykłe narzędzie, które dobrze stosowane przez przygotowane do tego osoby może przynieść dużo dobrego
Co to jest coaching?
Zgodnie z definicją International Coach Federation coaching jest procesem, który pomaga pojedynczym osobom lub organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania. Dzięki coachingowi klienci ustalają konkretniejsze cele, optymalizują swoje działania, podejmują trafniejsze decyzje i pełniej korzystają ze swoich naturalnych umiejętności. Coachowie pracują z klientami nad zagadnieniami związanymi z biznesem, rozwojem kariery, finansami, zdrowiem i relacjami interpersonalnymi. Coaching nie jest dobry dla każdego. Trzeba mieć przekonanie do tej metody, rozumieć na czym polega, oraz być zmotywowanym do osiągnięcia celu.
Od coachingu do zdrowia
O ile w Polsce coaching jest metodą stosunkowo młodą i stosowaną od niedawna, głównie w obszarze biznesu (coaching menedżerski, coaching kariery), o tyle zagranicą znany jest już od lat. Jest tak popularny, że w ramach głównego nurtu wyłoniły się odrębne obszary, takie jak coaching małżeństw, coaching relacji, coaching duchowy, coaching małego biznesu, coaching liderów małych grup. Jest wśród nich coaching zdrowego stylu życia i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Do caocha zgłaszają się osoby, które chcą skoncentrować się na wyrobieniu nowych zdrowych nawyków i na zdrowym odżywaniu. To osoby, które rozumieją, że ciało może pracować dla nich lub przeciw nim. I wybierają tą pierwszą wersję.
Jak to działa
Wstępnym etapem pracy z klientem jest diagnoza stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia. Klient pytany jest o styl życia, dietę, aktywność fizyczną. Co chciałby zmienić, a co zostawić. Co mu dodaje energii, co ją odbiera. Jak wygląda typowy plan jego dnia. Na podstawie diagnozy ustalane są konkretne cele w wymienionych wyżej obszarach i klient małymi krokami wspierany przez coacha zaczyna je wdrażać w życie. To spokojna, metodyczna droga ku dobrej energii, sprawności fizycznej i zdrowiu.
Coaching zdrowego stylu życia wchodzi do polskich firm
- Misją naszej firmy jest promocja zdrowych nawyków wśród pracowników polskich firm – mówi Tomasz Mendak Health&Wellness Manager firmy Workmed – Staramy się realizować ją na wielu różnych poziomach. W tradycyjnym ujęciu były to głównie szkolenia psychologiczne, audyty ergonomiczne, masaże, konsultacje medyczne. Od pewnego czasu jednak wprowadzamy do oferty nowe usługi, w tym Coaching Zdrowego Stylu Życia dla kadry menedżerskiej. Mamy pierwszych „absolwentów”. Efekty są obiecujące, program podoba się, a coaching okazał się skutecznym narzędziem zmiany nawyków.
Obserwując polskie i światowe media można zauważyć rosnące zainteresowanie tematyką zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Jest to bardzo korzystny trend, szczególnie jeśli uwzględni się takie zjawiska jak starzenie się społeczeństw i rosnącą ilość chorób cywilizacyjnych. Nie dziwi zatem, że również pracodawcy coraz częściej decydują się na wdrażanie w firmach programów rozwijających kulturę prozdrowotną.
Ogólna ocena zdrowia i samopoczucia:
• Jak wyglądałoby Twoje życie gdybyś był w pełni zdrowy?
• Powiedz na ile jesteś zadowolony ze swojego stanu zdrowia i samopoczucia?
• Jeśli będziesz nadal prowadził obecny styl życia jaki będzie stan Twojego zdrowia i jak będziesz się czuł za 10 lat?
• Co Cię motywuje do tego, by wprowadzić zmiany w diecie?
• Ile wody wypijasz każdego dnia?
• Ile porcji warzyw i owoców zjadasz codziennie?
• Jaki jest Twój poziom stresu?
• Czy zdarza Ci się „zajadać” stres?
• Gdybyś już jutro mógł zmienić jeden obszar życia związany ze zdrowiem co by to było?
Źródło: Workmed sp. z o.o.