Aż 53 proc. osób, które wzięły udział w badaniu „Monitora Rynku Pracy", przyznało, że odczuwa presję szefów do wykonywania różnych obowiązków służbowych nawet po zakończeniu pracy. 51 proc. ankietowanych przyznaje, że poza regularnymi godzinami pracy faktycznie odbiera służbowe telefony i maile.
Pracownicy pomiędzy 55 a 64 rokiem życia wraz z najmłodszymi pracownikami sygnalizowali najczęściej, że nie mają nic przeciwko wykonywaniu pewnych zawodowych obowiązków poza regularnymi godzinami pracy. W przypadku wszystkich badanych wskaźnik ten wynosił 43 proc., w grupie najstarszych było to 47 proc., a u najmłodszych 49 proc.
68 proc. pracowników na urlopie bez problemu zapomina o pracy. Jedocześnie aż 60 proc. ankietowanych zwracało uwagę na oczekiwanie pracodawców co do pozostawania na wakacjach w zasięgu telefonu i maila, a 36 proc. niezwłocznego odpowiadania na maile i telefony.
Eksperci podkreślają, że Polacy mają świadomość ciągle wysokiego bezrobocia i obawiają się utraty pracy. Dlatego ulegają presji i poświęcają życie prywatne kosztem pracy.
Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 17 lipca 2015 r.