W 1998 r. Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP-PIB) zainicjował powstanie organizacji pod nazwą Forum Liderów Bezpiecznej Pracy (FLBP). Jej celem jest budowanie zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy poprzez wdrażanie i upowszechnianie osiągnięć naukowo-technicznych z zakresu bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i życia człowieka w środowisku pracy.
Forum Liderów zrzesza obecnie 123 przedsiębiorstwa, głównie większe (w tym zagraniczne), które mogą być stawiane za przykład w kwestiach związanych z kulturą bezpiecznej pracy.
Członkiem FLBP mogą zostać przedsiębiorstwa legitymujące się wymiernymi osiągnięciami w kształtowaniu bezpiecznych i ergonomicznych warunków pracy oraz instytucje działające na rzecz bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Celem funkcjonowania forum liderów jest budowanie instytucjonalnych, partnerskich kontaktów pomiędzy jego członkami, a także pracodawcami i pracownikami, którzy w kształtowaniu warunków pracy wykorzystują osiągnięcia nauki i techniki, w szczególności opracowane przez CIOP-PIB. Do ważnych zadań forum w tym zakresie należy prowadzenie działań na rzecz wdrażania i upowszechniania rezultatów programu wieloletniego Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy oraz innych programów koordynowanych przez CIOP. Forum stanowi również płaszczyznę kontaktów bezpośrednich do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie tworzenia bezpiecznych i ergonomicznych warunków pracy, analizy źródeł i przyczyn występowania zagrożeń zawodowych oraz ograniczania ich skutków, a zwłaszcza zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym.
Formalnym warunkiem przystąpienia do Forum Liderów Bezpiecznej Pracy jest zadeklarowanie udziału w realizacji przedsięwzięć służących kształtowaniu bezpiecznych i ergonomicznych warunków pracy w przedsiębiorstwie, a praktycznym przygotowanie planu działań służących kształtowaniu warunków pracy z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć nauki i techniki (w tym opracowanych przez CIOP-PIB) lub współpraca z Instytutem w realizacji planu już istniejącego.
Przy ocenie kandydata na uczestnika Forum Liderów jest brana pod uwagę jego aktywność w zakresie kształtowania bezpiecznych i ergonomicznych warunków pracy, w tym program działań w zakresie poprawy warunków pracy na kolejny rok lub sprawozdanie z realizacji takiego programu za rok bieżący, a także działania związane z uzyskaniem certyfikatu zarządzania bezpieczeństwem pracy, udział w Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy, itp. Po pozytywnej weryfikacji zgłoszenia przedsiębiorstwo otrzymuje dyplom potwierdzający przyjęcie do Forum Liderów.
Uczestnicy Forum mogą korzystać w szczególności ze wsparcia instytutu we wdrażaniu i upowszechnianiu w swoim środowisku, a także wśród innych przedsiębiorstw współpracujących z CIOP, osiągnięć naukowo-technicznych ukierunkowanych na poprawę stanu bhp, korzystać z informacji, ekspertyz i konsultacji oraz uczestniczyć w konferencjach, seminariach, targach i wystawach krajowych oraz zagranicznych poświęconych tematyce bhp.
Ponadto członkowie forum mają prawo do bezpłatnego uczestnictwa w dorocznych Konferencjach Forum Liderów Bezpiecznej Pracy organizowanych przez instytut, w spotkaniach tematycznych z zakresu bhp oraz w seminaryjnych posiedzeniach podsumowujących wyniki zrealizowanych prac badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych.
W zależności od rezultatów uzyskiwanych w działalności prowadzonej na rzecz bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników, a także od zakresu i wyników współdziałania z instytutem, liderzy są wyróżniani: zieloną, srebrną lub złotą kartą lidera bezpiecznej pracy. Posiadanie takiej karty uprawnia do korzystania ze związanych z nią preferencji we współpracy z Instytutem.
Edward Kołodziejczyk