Projekt ustawy dot. handlu w niedzielę trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła w czwartek projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Oprócz poprawek, zgodnie z którymi handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca, ustawa daje też "zielone światło" dla handlu w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła również katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele

Zmiany w projekcie skrytykował w piątek szef "S" Piotr Duda. "To już nie jest projekt obywatelski. To jest także wielka i głęboka rysa na współpracy związku zawodowego Solidarność z Prawem i Sprawiedliwością" – powiedział.

O przyszły kształt ustawy pytany był w sobotę w TVN24 Alfred Bujara. Zapytany, czy z tym rządem da się jeszcze "załatwić" realizację postulatów "S", odpowiedział, że gdyby się nie dało, to związek nie podejmowałby działań. „Jesteśmy pełni nadziei, że się da” – zaznaczył.

Dopytywany, czy ktoś dał mu gwarancję, że będą jeszcze rozmowy na temat zmiany projektu, wskazał na posła PiS Janusza Śniadka. "Pan poseł Janusz Śniadek wczoraj po wystąpieniu przewodniczącego Piotra Dudy (…) powiedział, że podejmie się tutaj negocjacji i wypracowania kompromisu, a więc czekamy na sygnał. Jesteśmy pełni nadziei, że tak się stanie" – podkreślił Bujara.

Był też pytany, co jeszcze Solidarność chce uzyskać od rządu. W odpowiedzi oświadczył, że „cztery wolne niedziele” i „układy zbiorowe pracy, bo dzisiaj warunki pracy są straszne”.

„Ta ustawa to jest koniec wyzysku w jakiejś części dla pracowników (…) Dzisiaj Solidarność właśnie te działania podejmuje po to, żeby zmienić warunki pracy, żeby w Polsce pracownik pracował na takich zasadach, jak na Zachodzie” – podkreślił Bujara. (PAP)

kic/ son/