W dniach 21-22 maja br. odbywał się VII Kongresu Związku Zawodowego „Budowlani”. Obrady zwieńczyło przyjęcie Ramowego Programu Związku Zawodowego „Budowlani” na lata 2010-2015 oraz m.in. stanowiska w sprawie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy.

Podczas Kongresu wyraźnie podkreślano konieczność dostosowania polskiego budownictwa do europejskich i światowych standardów oraz tendencji na rynku pracy. Uczestniczący w obradach główny inspektor pracy T. Zając wyraził nadzieję, że odnotowany w ubiegłym roku spadek liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy we wszystkich sekcjach gospodarki stanowi początek pozytywnej tendencji w obszarze bhp.

Szef PIP zaznaczył ponadto, że inspekcja jest gotowa wesprzeć każdego, kto jest zainteresowany poprawą stanu ochrony pracy. Wsparcie to polega m.in. na udzielaniu porad z zakresu ceny ryzyka zawodowego czy publikacji wydawnictw promujących bezpieczeństwo i higienę, których nakład w 2009 r. przekroczył milion egzemplarzy.

Ramowy program Związku Zawodowego „Budowlani” na lata 2010-2015 dotknął w wielu miejscach problematyko bhp. Czytamy w nim m.in., że „system bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy winien być oparty o ekonomiczne zachęty dla przedsiębiorstw inwestujących w bhp”, „warunki bezpieczeństwa pracy powinny być obligatoryjnie uwzględnione w warunkach organizacji zamówień publicznych”, oraz że rząd powinien natychmiast podjąć działania mające na celu ograniczenie szarej strefy, która jest znaczącym generatorem zagrożeń bezpieczeństwa pracy.

Źródło: www.pip.gov.pl