W środę na konferencji prasowej Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i polityki społecznej przedstawił wspólnie z wiceministrem Robertem Tomankiem wyniki konsultacji będących podstawą opracowania Białej Księgi Rozwoju Przemysłu. Z informacji wynika, że resort otrzymał ponad 300 zgłoszeń dotyczących różnorakich barier stojących na drodze przemysłu. Przedstawiciele izb branżowych, przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe wskazywały również na proponowane rozwiązania, które mogłyby poprawić sytuację przemysłu. Wnioski płynące z postulatów zebranych w  wyniku dialogu z przedsiębiorcami będą podstawą do opracowania  Polityki Przemysłowej Polski.

Kluczowe bariery

W Białej Księdze Rozwoju Przemysłu przedsiębiorcy przedstawili bariery o charakterze horyzontalnym oraz branżowym, a także propozycje ich zniwelowania. Zebrane w dokumencie propozycje mają posłużyć do opracowania koncepcji interwencji i działań w nowej Polityce Przemysłowej. Mają być także podstawą do uruchomienia niezbędnych zmian legislacyjnych. MRPiT przewiduje, że prace nad projektem Polityki Przemysłowej zakończą się w  II kwartale 2021 r.

Jak podało ministerstwo, z przeprowadzonej analizy opartej na wskazaniach przedsiębiorców wynika, że wyzwaniami w zakresie rozwoju przemysłu pozostają:  

  • system kształcenia niedostosowany do potrzeb poszczególnych branż przemysłu,
  • deficyt kadr,
  • trudności w dostępie do preferencyjnych form finansowania, w tym finansowania B+R,
  • problemy związane z regulacjami środowiskowymi w tym z gospodarowaniem odpadami,
  • wydłużone i skomplikowane procedury administracyjne, w tym inflacja legislacyjna oraz wysoki poziom złożoności prawa,
  • przepisy prawa pracy,
  • koszty prowadzenia działalności gospodarczej związane z cenami energii. 

 


Wyspecjalizowana kadra podstawą rozwoju przemysłu

Jak twierdzi MRPiT, analiza konsultacji w sprawie Białej Księgi wykazała, że największą obecnie zdefiniowaną barierą w poprawie sytuacji polskiego przemysł jest dostęp do pracowników, dostosowanie kompetencji pracowników do zmieniających się potrzeb przemysłu, w tym w zakresie nowych pojawiających się zawodów. Aby temu przeciwdziałać, przedsiębiorcy zgłosili w dokumencie postulaty stworzenia instrumentów, które będą ich wspierać w zmianie kompetencji pracowników, zamawianiu efektów kształcenia oraz współpracy przemysłu ze szkołami i uczelniami, celem dostosowania profilu kompetencyjnego absolwenta do potrzeb poszczególnych branż. Jak podkreśliło ministerstwo w komunikacie, powstanie nowej polityki przemysłowej, wspierającej budowę konkurencyjnego przemysłu, odpornego na wstrząsy gospodarcze to priorytet MRPiT pod kierownictwem wicepremiera Jarosława Gowina. Polityka Przemysłowa Polski ma być jednym z głównych filarów dla impulsu rozwojowego polskiej gospodarki opracowanego w ramach Planu dla Pracy i Rozwoju przygotowanego przez resort.