W gronie ponad stu dwudziestu uczestników spotkania byli posłowie, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, rynku pracy, środowisk naukowych i edukacyjnych, a także pracodawcy i reprezentanci związku zawodowego „Budowlani”.
Główny inspektor pracy Iwona Hickiewicz w swoim wystąpieniu wyraziła nadzieję, że konferencja przybliży wszystkich zainteresowanych do opracowania optymalnego modelu działań edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy. Wskazała, że brak precyzyjnej formuły nauczania bhp w kształceniu ogólnym i akademickim powoduje, że rynek pracy zasilany jest niewystarczająco wyedukowanymi w tym zakresie pracownikami. Ponadto, jak wynika z ustaleń inspektorów pracy, prowadzone przez pracodawców szkolenia, nie przekładają się na wyeliminowanie niewłaściwych zachowań pracujących oraz zagrożeń występujących w środowisku pracy. Konieczne jest wprowadzenie systematycznej edukacji z zakresu kultury bezpieczeństwa pracy w systemie szkolnym i akademickim oraz promowanie idei bezpiecznej pracy jako standardów w przyszłej pracy zawodowej.
Propozycje zmian w prawie budowlanym oraz prace nad kodeksem budowlanym, w których integralną część będą stanowić sprawy dotyczące bezpieczeństwa pracy, były głównym tematem wystąpienia Janusza Żbika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
Pierwsza część obrad dotyczyła problematyki: „Edukacja dla bezpieczeństwa w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych – wymogi, kompetencje absolwentów i oczekiwania pracodawców”. W drugiej części referaty dotyczyły tematu: „Reforma systemu kształcenia zawodowego - wzrost konkurencyjności absolwentów na rynku pracy w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych”.