- Silne i niezależne krajowe dozory jądrowe wymieniające się na forum wspólnotowym to gwarancja bezpieczeństwa jądrowego państw członkowskich - tłumaczył Janusz Włodarski, Prezes Państwowej Agencji Atomistyki podczas I forum nt. europejskiej regulacji prawnej energii jądrowej.

Podstawą dla tworzenia prawa jądrowego w państwach wspólnoty europejskiej jest traktat EURATOM oraz dyrektywy, które państwa członkowskie mają obowiązek wdrożyć do swojego systemu prawnego.

- Dobre prawo to podstawa. Jednak jego skuteczność zależy w dużej mierze od sprawności kontrolującego jego przestrzeganie - powiedział Janusz Włodarski, prezes Państwowej Agencji Atomistyki podczas I Forum nt. europejskiej regulacji prawnej energii jądrowej. Dlatego, jak tłumaczył, przedstawiciele dozorów jądrowych opowiadają się za utrzymaniem obecnego podejścia do bezpieczeństwa w Unii Europejskiej. - Opartego na niezależnych i zdolnych do szybkiej reakcji krajowych instytucjach dozoru. Komisja Europejska ma utrzymać rolę instytucji harmonizującej krajowe regulacje oraz organizującej forum elastycznej współpracy - wyjaśniał Włodarski, szef polskiego dozoru jądrowego.

Podczas forum eksperci dyskutowali również na temat kierunku, w jakim rozwijać się będzie prawodawstwo Euratomu. Prognozowali, że w najbliższych latach najwięcej uwagi poświęcone zostanie uszczegółowieniu regulacji w postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi oraz ochronie fizycznej. Wskazywali ponadto, że jednym z potencjalnych kierunków rozwoju mogą być prace nad rejestracją przewoźników materiałów promieniotwórczych.

Państwowa Agencja Atomistyki została zaproszona do wzięcia udziału w I panelu Forum nt. europejskiej regulacji prawnej energii jądrowej w debatach „Stosowanie wymogów organizacyjnych i prawnych EURATOMu w praktyce” oraz „Rola ustawodawstwa EURATOMu: wyzwaniem narodowym czy wspólnotowym?”. Panel prowadził dr Piotr Bogdanowicz (Katedra Prawa Europejskiego Instytutu Prawa Międzynarodowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego), dyskutowali:

- Maurizio Boella, Doradca zastępcy Dyrektora Generalnego ds. Energii Komisji Europejskiej,

- Janusz Włodarski, Prezes Państwowej Agencji Atomistyki,

- Bruno Quaglia, Kierownik Działu EURATOM, Sekretariat Generalny do Spraw Europejskich przy Premierze.

Druga część forum dotyczyła finansowania i inwestowania w energię jądrową na płaszczyźnie europejskiej. W ramach tego panelu odbyły się debaty „Wnioski z pierwszych doświadczeń po orzecznictwie Hinkley Point C: jakie warunki spełnić, by zostały zatwierdzone w Polsce?” oraz „Europejskie Narzędzia finansowe, istniejące i konieczne do określenia: jakie doświadczenia i perspektywy we wspieraniu projektów jądrowych”

Pierwsze Forum na temat europejskiej regulacji prawnej energii jądrowej zostało zorganizowane 21 października 2015 r. przez Ambasadę Francji w Polsce, Uniwersytet Warszawski, Instytut Francuski i Centrum Prawa Francuskiego i europejskiego przy Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Poitiers przy wsparciu Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki RP.

Źródło: www.paa.gov.pl, stan z dnia 28 października 2015 r.