Te ostatnie propozycje dotyczą m.in. pracy na czas określony i konsekwencji przekroczenia przez zatrudniającego limitu zatrudniania pracowników w tej formie.
Inna propozycja resortu dotyczy odszkodowania za niezasadne zwolnienie. Chodzi o to, by zminimalizować sytuacje, w których konieczne jest przywrócenie do pracy na rzecz podwyższenia odszkodowania dla osoby zwolnionej.
Resort rozważa też poszerzenie uprawnień pracowniczych wraz z wydłużeniem okresu zatrudnienia na czas określony u jednego pracodawcy.
Kolejne propozycje, nad którymi pracuje dotyczą godzin nadliczbowych, które byłyby ustalane w oparciu o normę czasu pracy, także w odniesieniu do osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Resort przygotowuje też rozwiązania uelastyczniające instytucję telepracy, która miałaby być możliwa także na podstawie indywidualnego ustalenia między pracodawcą a konkretnym pracownikiem.
Analizuje również problem zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy po wypowiedzeniu umowy. Obecnie takie rozwiązanie nie ma podstawy prawnej, a jest oczekiwane, w opinii MPiPS, przez obie strony stosunku pracy.
Kolejna kwestia dotyczy oceny realizacji płatnych urlopów rodzicielskich. Będzie ona gotowa pod koniec roku.
Ministerstwo analizuje także, w oparciu o kontrole przeprowadzone przez PIP, liczbę przypadków wydłużania rozliczania czasu pracy. Okazuje się, że na połowę lutego 2014 r. zawarto nieco ponad 600 porozumień o wydłużeniu okresu rozliczeniowego, wprowadzono też tę instytucję w 11 układach zbiorowych.