Rozporządzeniem z dnia 14 września 2012 r. w sprawie szkoleń oraz wzoru certyfikatu dla audytorów bezpieczeństwa ruchu drogowego (Dz. U. poz. 1079) - dalej r.c.a.b. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej określił sposób przeprowadzania i zakres programowy szkolenia i egzaminu kandydatów na audytorów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zgodnie z ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 260 z późn. zm.) audytorem bezpieczeństwa ruchu drogowego może być osoba, która uzyskała certyfikat audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego. Certyfikat ten może uzyskać osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, korzysta z pełni praw publicznych, nie została skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, posiada wyższe wykształcenie techniczne w zakresie budownictwa drogowego, inżynierii ruchu drogowego lub transportu, ma co najmniej 5-letnią praktykę w zakresie projektowania dróg, inżynierii ruchu drogowego, zarządzania drogami, zarządzania ruchem drogowym lub opiniowania projektów drogowych pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu na audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ponadto audytor ma obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych na szkoleniach okresowych co najmniej raz na trzy lata.

Certyfikat audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego wydaje na wniosek kandydata, na okres trzech lat, Minister Transportu - po dostarczeniu oświadczenia o spełnieniu wymagań, o których wyżej mowa oraz dokumentów to potwierdzających. Certyfikat jest przedłużany na kolejne trzy lata, na wniosek zainteresowanego, po dostarczeniu przez niego potwierdzenia ukończenia szkolenia okresowego i innych wymaganych dokumentów. Audytor bezpieczeństwa ruchu drogowego traci certyfikat w przypadku skazania go prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo (w tym skarbowe), pozbawienia praw publicznych, albo całkowitego lub częściowego ubezwłasnowolnienia.

Szkolenie audytora składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Czas trwania szkolenia nie może być krótszy niż 120 godzin lekcyjnych, przy czym część praktyczna szkolenia trwa nie krócej niż 60 godzin lekcyjnych. Część teoretyczna składa się z wykładów o tematyce zgodnej z zakresem programowym określonym w załączniku nr 1 do r.c.a.b.

Zakres programowy szkolenia obejmuje takie zagadnienia jak: znajomość przepisów, podstawowe pojęcia z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i służące do opisu jego stanu, identyfikacja zagrożeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i metody ich analizy na etapie planowania i projektowania drogi oraz na etapie przygotowania do użytkowania i użytkowania, ćwiczenia praktyczne związane z identyfikacją zagrożeń bezpieczeństwa ruchu drogowego powodowanych przez błędy infrastruktury drogowej, przykłady analiz szczegółowych i diagnozy dla określenia głównych zagrożeń oraz możliwości ich eliminacji, przykłady audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego przy wykorzystaniu listy pytań kontrolnych, audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego istniejących rozwiązań - jak np. odcinków dróg i skrzyżowań w fazie przygotowania do użytkowania i użytkowania, w tym oceny wpływu planowanej drogi na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Część praktyczna obejmuje także wizje lokalne w terenie, mające na celu nabycie praktycznych umiejętności przeprowadzania audytów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Szkolenie, kończy się samodzielnym sporządzeniem co najmniej dwóch projektów audytów bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz egzaminem. Czas trwania egzaminu wynosi: dla części teoretycznej (8 zadań) - 120 minut, a dla części praktycznej - 180 minut i składa się z części teoretycznej, obejmującej pisemne zadania sprawdzające znajomość ww. tematyki oraz części praktycznej, sprawdzającej umiejętność przeprowadzania audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest prawidłowe sporządzenie projektów audytów bezpieczeństwa ruchu drogowego, których prawidłowość ocenia i stwierdza osoba prowadząca praktyczną część szkolenia. Szkolenie okresowe (nie mniej niż 32 godziny lekcyjne) składa się z części teoretycznej oraz praktycznej (min. 24 godz. lekcyjne).

Edward Kołodziejczyk