Często też nie doceniamy swojego czasu, przekładając plany na tzw. „później”. Uważamy bowiem, że zawsze mamy czas, aby później stwierdzić wprost, że nam go po prostu brakuje. Wystarczy jednak zwrócić uwagę na to, jak go wykorzystujemy i czy robimy to efektywnie. Na przykład wg badań 39% europejskich pracowników musi przeznaczyć na dojazd do pracy ok. 45 minut. Daje to nam prawie 4 godziny w ciągu tygodnia, które możemy wykorzystać w znacznie bardziej kreatywny sposób niż przeglądanie postów znajomych na Facebooku bądź Instagramie. To samo może dotyczyć także drogi z pracy. 

Zacznij od pracy nad dobrymi nawykami  

Pierwszy krok jest zwykle najtrudniejszy. Jeśli już go wykonaliśmy należy pamiętać, że praktyka czyni mistrza. Dzięki temu nie będziemy zniechęcać się pierwszymi niepowodzeniami, a sukces przyjedzie sam – mówi Przemysław Czechowski, Marketing Manager w Michael Page. Warto tutaj przypomnieć przykład Matta Cuttsa – inżyniera pracującego w Google – który twierdzi, że jeśli jest coś, co zawsze chciałeś zrobić, ale nigdy ci się to nie udało, po prostu spróbuj to powtarzać przez 30 dni. Po tym okresie wykształcają się nawyki, dzięki czemu dana czynność staje się dla nas drugą naturą. Może to dotyczyć właśnie efektywnego wykorzystywania przez nas czasu na dojazd do i z pracy – podkreśla Przemysław Czechowski.

Oto pięć sposobów, by jak najprościej i najlepiej wykorzystać czas podróży do i z pracy! 

1. Nauka nowego języka

Przyswojenie sobie nowego języka jest rzeczą fascynującą. Musimy poświęcić temu jednak trochę czasu. Przy czym, po całym dniu spędzonym w biurze, często może brakować nam już na to energii. Dlatego dobrym pomysłem jest nauka słówek bądź gramatyki w drodze do pracy. Co ważne, uważa się, że potrzeba tylko 24 tygodni do nauczenia się języka na przyzwoitym poziomie. Także wystarczy poświęcić 400 dojazdów na słuchanie w drodze do biura audiobooków, podcastów, webinariów bądź przyswajanie słówek przez odpowiednie aplikacje, aby móc dopisać sobie znajomość kolejnego języka do CV.

2. Pracuj w drodze

Rozpoczęcie dnia w pracy kojarzy się wielu osobom z porannym stresem i czekającą od rana długą listą obowiązków. Dlatego warto wykonać część prostszych, a przy tym licznych zadań jeszcze przed dotarciem do pracy. Spośród 39% europejskich pracowników, którzy spędzają rano ponad trzy kwadranse w drodze, tylko połowa wykorzystuje ten czas na pracę. Jeśli ciągle dzwoniący telefon i niezapowiedziane spotkania nie pozwalają odpowiednio skupić się w biurze, warto wykorzystać wolny czas podczas jazdy tramwajem/autobusem/ pociągiem.   

3. Wyczyść skrzynkę pocztową

Myśl o stosie nieprzeczytanych maili potrafi uprzykrzyć poranek każdemu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się więc  ich segregowanie już na przykład w trakcie oczekiwania na spóźniony autobus. Pozwoli to na załatwienie najpilniejszych spraw jeszcze zanim siądzie się przy biurku. Warto tutaj korzystać z nowych rozwiązań systemowych. Takie aplikacje jak Unroll.me skutecznie ułatwiają pracę i pozwolą zapanować nad korespondencją – w tym spamem czy przesadną ilością newsletterów – dzięki czemu można zacząć dzień od wyczyszczonej skrzynki pocztowej.

4. Włącz kreatywność

Co jednak w sytuacji, kiedy o poranku nie mamy siły na przyswajanie nowych języków bądź wcześniejszą pracę. Warto wtedy po prostu się… zrelaksować. Aby było to efektywniejsze należy wyłączyć powiadomienia w telefonie, a w zamian włączyć wyobraźnię. Obserwacja świata i słuchanie rozmów pasażerów pozytywnie wpływa na pobudzenie umysłu i pozwala na szukanie inspiracji, które mogą się potem przydać w pracy.

5. Wyjmij rower z piwnicy

Można też w ogóle zmienić podejście do formy podróżowania. Jak twierdzą autorzy Time Magazine, długa i statyczna jazda do pracy może odbić się na zdrowiu poprzez podniesienie poziomu cukru we krwi i cholesterolu, ale także obniżając poczucie szczęścia oraz życiowej satysfakcji. Dlatego zamiast spędzać blisko godzinę w samochodzie lub komunikacji miejskiej warto przesiąść się na rower. W ten sposób zwiększy się dzienną aktywność fizyczną, która wypłynie korzystnie na nasze samopoczucie, pracę mózgu, czy też  na wzrost odporności oraz inne elementy naszego życia. 

Źródło: Page Group