Od 1 kwietnia wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy.

Brak konieczności wykonywania badań lekarskich w ww. warunkach dotyczy również przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą. Badaniom lekarskim zawsze podlegają jednak osoby przyjmowane do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Aby skorzystać z nowego uprawnienia pracodawca musi ocenić, czy stanowisko, na które aplikuje nowy pracownik jest takie samo, jakie zajmował u poprzedniego pracodawcy. Pracodawca musi więc ocenić, jakie warunki pracy występowały na stanowisku pracy u poprzedniego pracodawcy.

W tym celu został wydany nowy urzędowy wzór skierowania na badania wstępne, okresowe i kontrolne oraz zmieniony został wzór orzeczenia wydawanego przez lekarza medycyny pracy - rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. poz. 332). Obydwa wzory obowiązują od 1 kwietnia 2015 r.

Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl, stan z dnia 17 kwietnia 2015 r.