Wielkopolska: pilskie lasy zagrożone przez owady - konieczne opryski

W pilskich lasach wystąpiły w dużej liczbie owady, które mogą stwarzać zagrożenie nawet na obszarze 40 tys. ha. W Puszczy Noteckiej leśnicy rozpoczęli opryski preparatem całkowicie nieszkodliwym dla ludzi i zwierząt.

W lasach północno-zachodniej Polski gwałtowny rozwój populacji owadów, których gąsienice żerują na igłach i liściach, leśnicy zaobserwowali już w zeszłym roku. Wówczas w lasach sosnowych pojawiły się duże ilości barczatki sosnówki i brudnicy mniszki, a w lasach liściastych piędzika przedzimka.

Od lata 2011 r. leśnicy bacznie obserwowali lasy, monitorując liczebność owadów. Zagrożenie ze strony barczatki sosnówki stwierdzili na powierzchni około 13 tys. hektarów, a brudnicy mniszki – prawdopodobnie kolejne 30 tys. hektarów.

Opryski wykonywane są o świcie i o zmierzchu, za pomocą dwóch samolotów Dromader, które rozpylają nad lasami nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt preparat. O terminie przeprowadzenia zabiegów nadleśnictwa informują administrację samorządową, pszczelarzy i lokalne media. Informacje są także zamieszczane na stronach internetowych jednostek LP.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.lasy.gov.pl, stan z dnia 14 maja 2012 r.

Data publikacji: 14 maja 2012 r.