Ustawa śmieciowa zawiera przepisy kontrowersyjne i błędy - Związek Miast Polskich apeluje do rządu o zmiany

Członkowie Zarządu Związku Miast Polskich zaapelowali do rządu o wypracowanie sposobu postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych oraz o ogólnopolską i rzetelną kampanię edukacyjną i informacyjną na temat organizacji gospodarki odpadami w związku ze zmianami wprowadzonymi nowelizacją ustawy.

Dyrektor Biura ZMP, Andrzej Porawski na podstawie danych zbieranych przez wojewodów, powiedział 17 maja, że większość gmin podjęła już uchwały i blisko ponad 60% przetargów na odbiór odpadów zostało już ogłoszonych przez gminy.

Związek wskazuje, że mimo nowelizacji, uchwalonej 25 stycznia 2013 r. z inicjatywy Senatu, ustawa nadal zawiera przepisy kontrowersyjne i błędy, które utrudniają jej wdrożenie i wymagają szybkich korekt. W opinii Zarządu gminy otrzymały zbyt krótki czas na przeprowadzenie systemowych zmian w tak wrażliwej społecznie, komunalnej usłudze publicznej, co było spowodowane tym, że akty wykonawcze, niezbędne do wdrożenia ustawy, wydano w okresie od marca 2012 do stycznia 2013 roku, a wojewódzkie plany gospodarki odpadami powstały w większości w drugiej połowie 2012 roku.

Zwrócono także uwagę, że wykluczono możliwość zlecenia realizacji tych zadań własnemu podmiotowi, utworzonemu na podstawie ustawy o gospodarce komunalnej (zamówienie „in house”), co dodatkowo utrudnia wdrażanie tej ustawy. Wszystkie te okoliczności mogą  spowodować poważne konsekwencje społeczno-gospodarcze, dlatego wezwano rząd do szybkiego (wspólnie z organizacjami samorządowymi, w ramach Komisji Wspólnej Rządu i ST) wypracowania sposobu postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych, które w początkowym okresie wdrażania ustawy będą występować nader często, ale ustawodawca nie przewidział okresu przejściowego. Zarząd ZMP domaga się ponadto ogólnopolskiej akcji informacyjnej.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.zmp.poznan.pl, stan z dnia 27 maja 2013 r.

Data publikacji: 27 maja 2013 r.