Odpowiedź: spółka z o.o. powstaje dopiero z momentem wpisu do KRS. W przypadku przekształcenia nie powstaje spółka w organizacji. Skoro spółka z o.o. jest sukcesorem prawnym spółki cywilnej, to moim zdanie przekształcenie nie implikuje konieczności rozliczenia zysku lub straty tej spółki.
Uzasadnienie: żaden przepis prawa handlowego nie uregulował wprost i bezpośrednio zasad przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o.o. W takim przypadku należy zastosować odpowiednio regulacje działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030) - dalej k.s.h., dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową (art. 551 § 3 k.s.h.).
Spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia musi spełniać wszystkie warunki właściwe dla spółki z o.o. - zgodnie bowiem z wolą ustawodawcy zapisaną w art. 555 k.s.h. do przekształcenia spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy działu III k.s.h. nie stanowią inaczej.
I tak w art. 552 k.s.h. ustawodawca zapisał, że spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (co tutaj nie będzie miało zastosowania).
Skoro jednak prawodawca w taki sposób zdefiniował moment powstania spółki, to uznać należy, iż w warunkach przekształcenia spółka w organizacji (jako etap przejściowy) w ogóle nie powstaje.
Jednocześnie w regulacjach k.s.h. została przyjęta zasada, że nowopowstała spółka jest sukcesorem spółki przekształconej a wspólnicy przekształcanej spółki osobowej odpowiadają na dotychczasowych zasadach solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania spółki powstałe przed dniem przekształcenia przez okres trzech lat, licząc od tego dnia. Skoro tak, to moim zdaniem przekształcenie nie implikuje konieczności rozliczenia zysku lub straty tej spółki.